مکانيک ماشين هاي کشاورزي
انجمن علمی مکانيک ماشين هاي کشاورزي دانشگاه شیراز
نمونه‌ اولیه‌ ربات حامل ابزار کشاورزی طراحی شد

نمونه‌ اولیه‌ ربات حامل ابزار کشاورزی طراحی شد

دانشمندان دانمارکی نمونه‌ اولیه‌ رباتی را طراحی کردند که قادر است با حرکت در مزارع، کشاورزان را از برخی از کارهای خسته کننده خلاص کند.

دانشمندان دانمارکی نمونه‌ اولیه‌ رباتی را طراحی کردند که قادر است با حرکت در مزارع، کشاورزان را از برخی از کارهای خسته کننده خلاص کند. 
Hortibot، یک ربات کنترل از راه دور و حمل کننده ابزار است. 
این ربات که دارای یک دوربین است قادر به شناخت ردیف محصولات کشاورزی و تشخیص فاصله و زاویه‌ خود نسبت به آن‌هاست و برخلاف ربات‌های گشت زن دیگر به GPS متکی نیست؛ هر چند می‌تواند به آن مجهز شود اما بدون نقشه و ماهواره در مزارع هدایت می‌شود. 
این ربات می‌تواند به یک دستگاه مکانیکی علف کنی تبدیل شود یا در مزارع صنعتی برای حمل سمپاش‌ها مورد استفاده قرار گیرد. 
یک ژیروسکوپ به Hortibot کمک می‌کند تا خود را ۱۸۰ درجه بچرخاند اما طراحان اروپایی تلاش می‌کنند چرخ‌ها را در ربات‌هایی نظیر Hortibot کم‌تر کنند زیرا اغلب محتوی سیم‌هایی هستند که به هنگام چرخش ۳۶۰ درجه چرخ‌ها،‌ دچار پیچ خوردگی و قطع می‌شوند. 
این ربات به تنهایی کار نمی‌کند و نیاز به کمک یکی از کارگران دارد اما قادر است وظایفی را انجام دهد که نیازمند ده نفر هستند. 
ربات مذکور نیاز به کارگران خارجی و خطرات تولید محصولات آلوده را که از طریق دست کارگران به محصولات منتقل می‌شود،‌ کاهش می‌دهد.ارسال شده در: جمعه بیست و نهم اردیبهشت 1391 :: 12:24 :: توسط :
گوگل در حال آزمایش اتوموبیل های بدون راننده

500x_10google-span-articlelarge.jpg

‏ این یک خودرو است که خودش رانندگی می کند و بخشی از یک پروژه گوگل است که می خواهد خودروهایی با هوش مصنوعی ایجاد کند تا خودشان کار رانندگی را انجام دهند. ‏ 
‏ 
اتوموبیل های بدون راننده سال ها از آرزوهای انسان بوده است و شرکت های خودرو سازی بزرگ مدت ها است که روی این امکان کار می کنند. اما به نظر می رسد گوگل هم در این بخش بی کار نبوده و به گفته طراحان این خودرو، طی ۸ سال آینده می توان منتظر این اتوموبیل ها در بازار بود. ‏ 
‏ 
به گفته مهندسان گوگل زمانی که این امکان فراگیر بشود ظرفیت جاده ها و خیابان ها هم افزایش پیدا می کند. چرا که ربات های کنترل کننده خودرو با فاصله کم از همدیگر حرکت می کنند و این کار باعث بالا رفتن ظرفیت جاده ها می شود. علاوه بر این آنها معتقد اند که ربات ها نسبت به انسان سریع تر عکس العمل نشان می دهند و سنسور های مناسب به آنها اجازه می دهد که اطراف خودرو را به صورت ۳۶۰ درجه ببینند. علاوه بر این ربات راننده هیچ وقت خوابش نمی گیرد و هنگام رانندگی پیامک ارسال نمی کند! ‏ 
‏ 
گوگل تا به حال به صورت مخفیانه مشغول تست این خودروها بوده اما حالا ماجرا علنی شده است. روزنامه نگار نیویورک تایمز یکی از انها را از نزدیک مشاهده کرده است. اتوموبیل به مجموعه مختلفی از سنسورها مجهز است و به خوبی در جاده ها و ترافیک حرکت می کند. ‏ 
‏ 
خودرو در هر خیابان و جاده محدودیت های حداکثر سرعت را رعایت می کند. چون که حداکثر سرعت هر خیابان و جاده را در مجموعه اطلاعاتش دارد. این اتومبیل پشت چراغ قرمزها و علامت های ایست، متوقف می شود. علاوه بر این وضعیت اتومبیل را به سرنشین اعلام می کند. ‏ 
‏ 
در حال حاضر برای تامین امنیت یک راننده هم در اتومبیل حضور دارد تا هر زمان لازم باشد کنترل خودرو را به دست بگیرد. اگر یک دکمه را فشار بدهید، فرمان را بچرخانید و یا روی پدال ترمز فشار بدهید کنترل خودرو از حالت خودکار خارج می شود. ‏ 
‏ 
به نظر می رسد که فاصله چندانی با راحت شدن از دست رانندگی نداریم. و احتمالا باید منتظر اتوموبیل گوگل هم باشیم چرا که هوش مصنوعی برای رانندگی خودکار بیشتر از مهندسان نرم افزاری گوگل بر می اید تا شرکت های خودرو سازی. کافی است چند سالی صبر کنیم. ‏ ارسال شده در: جمعه بیست و نهم اردیبهشت 1391 :: 12:21 :: توسط :
قوی ترین ترن الکتریکی دنیا با توان جابجایی ۸۰۰ تن باروقتی صحبت از سرعت صفر تا صد کیلومتر بر ساعت تنها در ۵.۸ ثانیه می شود، به جز ماشین های گرانقیمت و مسابقه ای یاد چه چیزی ممکن است بیافتید؟ مطمئنا حتی احتمال هم نخواهید داد که صحبت از لوکوموتیو الکتریکی Re 620 است. البته اگر نیاز به جابجایی ۸۰۰ تن بار بین کشورهای اروپایی با سرعت بالا را داشته باشید، حتما با این ترن برقی آشنا شده اید. 

لوکوموتیوهای سری Re 620 در سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ ساخته شده اند، اما هنوز توسط شرکت Gotthardbahn مشغول فعالیت در خطوط راه آهن سویس هستند و از Luzern سویس به Chiasso ایتالیا در رفت و آمد هستند. هم اکنون بیش از ۸۸ از این ترن ها فعال و در حال کار هستند. این لوکوموتیو که قویترین ترن نوع خود در دنیا است بیش از ۱۰۵۰۰ اسب بخار قدرت داشته و توسط ۶ محور حرکتی نزدیک به ۳۹۸ کیلونیوتن نیروی موثر تولد می کند. 
این قطار قدرتمند می تواند ۸۰۰ تن بار را روی ریلی با شیب ۲.۶ درجه با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت بالا بکشد. برای بارهای سنگین تر (تا ۱۳۰۰ تن) این ترن از موتور کمکی دیگر با قدرت ۶۳۲۰ اسب بخار Re 420‪/‬430 در ادامه موتور اصلی بهره می برد. 
هنگامی که تونل اصلی Gotthardbahn در سال ۲۰۱۷ به اتمام برسد، Re 620 باید سالیانه بیش از ۴۹.۳ میلیون تن بار را با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت بر روی خطوط راه آهن جابجا کند.

منبع:سایت نارنجیارسال شده در: جمعه بیست و نهم اردیبهشت 1391 :: 12:18 :: توسط :
بدنه دوچرخه خارق العاده، سبک تر از یک اولترابوک

فکر می کنید یک دوچرخه مسابقه ای (یا به قول معروف کورسی) چه قدر باید وزن داشته باشد؟ یک دوچرخه کوهستان چطور؟ خب، فریم دوچرخه کوهستان Delta 7 Arantix در کنار زیبایی خارق العاده اش، تنها ۱۴۲۰ گرم وزن دارد! این دوچرخه از لوله های مشبک شبیه تار عنکبوت از جنس فیبر کربن و کولار ساخته شده که چنین سازه و طراحی با نام تجاری IsoTruss نامیده می شود. 


به نظر می رسد که به این راحتی ها نتوانید بدنه دوچرخه ای محکمتر و سبک تر از این را در جایی بیابید. نکته جالب درباره این دوچرخه که در کشور آمریکا ساخته می شود، دست ساز بودن آن است و اینکه قرار است تنها ۲۰۰ عدد از آن تولید گردد. سفارش دهندگان می توانند تنها به سفارش بدنه بپردازند و یا اینکه بقیه تجهیزات را هم با مارک SRAM یا Shimano همراه بدنه درخواست دهند. 

و البته در خصوص قیمت این دوچرخه متعلق به فیلم های علمی تخیلی، هنوز چیزی گفته نشده است. هرچند نباید انتظار کمتر از یک عدد چند رقمی هم برای چنین اعجوبه ای داشت.


store-ascend-frame.jpgارسال شده در: جمعه بیست و نهم اردیبهشت 1391 :: 12:15 :: توسط :
ربات استاد کار چهره شما را طراحی می کند

ربات استاد کار چهره شما را طراحی می کند

در نقاشی، شاخه طراحی چهره افراد در نماهای مختلف از سخت ترين بخش های کار است که احتياج به تمرين بسیار زياد و کسب تجربه در بازه زمانی نسبتا طولانی دارد. حالا تصورش را بکنيد که يک ربات علاقمند، راه صد ساله را يک شبه طی کند و یک استاد طراحی چهره انسان از کار در بیاید.

 

Hui Lia نام اين ربات است که قادر به طراحی چهره تمام رخ انسان است. اين ربات ابتدا به کمک دوربینی از چهره شما عکس برداری می کند. سپس از شما می خواهد که مچ دست و انگشت اشاره خود را در بندهای مخصوص طراحی گذاشته و قلم و يا ماژیکی را به دست بگیرید.

 طولی نمی کشد که اين ماشین طراح همانند یک استاد کار دست شما را میگیرد و با طی کردن مسير هایی بر روی کاغذ تصویر چهره شما را طراحی خواهد کرد. اگر سر سوزن ذوقی داشته باشيد می توانيد به کمک این ربات نقاشی کردن را ادامه داده و تا مرحله پیشرفته طراحی چهره جلو بروید.

 

در حال حاضر نمونه آزمايشی این ربات در دانشکده هنر دانشگاه رويال لندن قرار دارد و شما می توانید برای دیدن نحوه کار و هنرمندی های آن همه روزه به این دانشگاه مراجعه کنید.

 

به نسل بعدی اين ربات فکر کنيد. به نظر من فرزندان آينده این ربات حتما قادر خواهند بود که دست انسان را گرفته و با رد یابی امواج مغزی وی، تصاویر تجسم شده در ذهن او را به تصویر بکشد.ارسال شده در: جمعه بیست و نهم اردیبهشت 1391 :: 12:12 :: توسط :
ماشین برداشت پسته

ماشین برداشت پسته :

یكی از محصولات مهمی كه در ایران تولید می شود پسته است.

ایران به عنوان اولین كشور از نظر میزان تولید این محصول می تواند مورد توجه قرار گیرد. پس از ایران كشورهای آمریكا و تركیه در رده ی دوم و سوم كشورهای تولید كننده ی پسته در كل دنیا به شمار می روند.


حال كه ایران تولید كننده ی اصلی پسته در كل دنیا می باشد لازم است تلاش های زیادی جهت افزایش بهروری و كیفیت این محصول صورت گیرد تا بازار جهانی كماكان در اختیار كشورمان باشد.

در این بین توسعه ی روش های بهینه ی كشت و پروش پسته و استفاده از ادوات مناسب جهت برداشت محصول باید مورد توجه قرار گیرد.

پسته عموما به صورت دستی دستی برداشت می شود اما ادواتی همچون لرزاننده ها(شیكر) جهت سهولت در برداشت پسته طراحی شده اند و كم و بیش مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مطلب سعی می كنیم یك شناخت اجمالی از این وسیله بوجود آوریم. این آزمایش در كشور تركیه در رابطه با مقایسه ی روش های برداشت دستی و مكانیكی انجام شده است.

شیكر ها انواعی مختلفی دارند و برحسب نوع لرزشی كه ایجاد می كنند به دو دسته ی شیكرهای شاخه ای و شیكر های تنه ای تقسیم می شوند.

شیکر نوع شاخه ای که توسط al Erdogan et طراحی شده است برای برداشت مکانیکی پسته استفاده شد. تصویر زیر شیکر طراحی شده را نشان می دهد. شیکر کاملا هیدرولیکی است که توسط PTO تراکتور توان تولید می کند. قاب اصلی روی اتصال سه نقطه تراکتور سوار می شود.

تجهیزات شامل یک پمپ هیدرولیکی، یک موتور هیدرولیکی، یک مخزن، یک سوپاپ کنترل جریان، یک سیلندر هیدرولیکی، یک سوپاپ کنترل جهت و یک قاب لوله ای افقی که شیکر را نگهداری می کند، پاندول و دیگر اجزای مشخص می شود.

پمپ هیدرولیکی حرکت خود را از گیربکس توسط یک سرعت استاندارد PTO 450 دور بر دقیقه می گیرد. در ابتدا روغن به سیلندر پمپ می شود که یک انتهای آن به بازو و انتهای دیگر به گیره متصل شده است. هر شاخه محکم به گیره متصل می شود و سپس روغن به موتور هیدرولیکی پمپ می شود که شاخه را لرزش می دهد. یک حرکت رفت و برگشتی توسط موتور هیدرولیکی به بازوی شیکر منتقل می شود و فرکانس می تواند در محدوده 20-10 هرتز توسط کنترل سرعت موتور توسط سوپاپ کنترل جریان به سادگی تنظیم شود .نوسان در محدوده 60-20 میلیمتر می تواند تغییر کند. شیکر برای برداشت شاخه های با ضخامت بالای 180 میلیمترتوانا است. وزن کل شیکر با یک مخزن خالی kg 260 است؛ بازوی شیکر بین مکانیزم تکان دهنده و انتهای گیره یک لوله است به طول 34/3 متر، قطر 85 میلیمتر و ضخامت جدار 5 میلیمتر. جرم موتور با موتور متحرک و بازوی شیکر بین پاندول و انتهای گیره به ترتیب 70 و 56 کیلوگرم هستند. شیکر کامل متعادل می شود و به صورت پاندول از مکانیزم موضعی توسط یک حلقه موزون که به قاب لوله ای استیل افقی متصل می شود، نوسان می کند. این طراحی به قاب این امکان را می دهد که وقتی شیکر در وضعیت نوسان زیاد کار می کند مقداری از نیروهای غیر فعال شیکر را بدون اینکه سبب ارتعاش زیاد قاب شود جذب کند. گیره شاخه یک قسمت مهم شیکر است و به صورت ویژه طراحی شده است تا ضررات ممکن به پوست درخت را کاهش دهد؛ گیره شامل یک قاب با دو بالشتک لاستیکی می شود که یکی ثابت است و دیگری به انتهای میله سیلندر هیدرولیک متصل شده است. مجموع سطح گیره برای هر یک ازدو صفحه 014/0 مترمربع است و از نوع بالشتک لاستیکی نرم با 20 میلیمتر ضخامت می باشد.کار گیره توسط یک سوپاپ، و فشار آن روی شاخه توسط یک شیر فشار شکن کنترل می شود.

اثر فرکانس لرزش و نوسان روی درصد برداشت میوه :

برداشت میوه در مرحله اول به فرکانس لرزش و نوسان وابسته است که اثر آن در نمودار زیر نشان داده شده است:

برداشت مکانیکی به عنوان افتادن میوه ها قبل از برداشت باضافه برداشت میوه توسط شیکر از درخت تعریف می شود.

برداشت در شروع سپتامبر انجام می شود، در این فصل نسبت FDF/W برابر 8/6 نیوتن بر گرم بود. نوسان و فرکانس شیکر برای درصد برداشت میوه متغیر های مهمی هستند اما درصد برداشت میوه به نوسان شاخه آزمایشات در باغ میوه نشان داد که بیشترین برداشت میوه (100%) در نوسان mm 60 و فرکانس Hz 20 دست یافت .برداشت میوه در نوسان mm 60 و فرکانس Hz 15 برابر 2/95% بود؛ اما نتایج بهتری در نوسان mm 50 و فرکانس Hz 20 دست یافتند. در این فرکانس و نوسان برداشت میوه 5/95% بود شیکر وقتی که با نوسان بلا کار می کرد سبب ارتعاش زیاد قاب شد؛ بنابراین نوسان پایین می تواند برای برداشت مکانیکی ترجیح داده شود؛ مشاهده شده بود که پسته های برداشت نشده با دامنه نوسان 50 میلیمتر و فرکانس 20 هرتز هم نارس بودند و هم بدون مغز.

مقایسه بین برداشت دستی و برداشت مکانیکی :

برداشت دستی و مکانیکی بوسیله تعداد درختان برداشت شده در ساعت(ساعت/درخت) مقایسه شدند.زمان برداشت یک کیلو گرم پسته (min/kg)، زمان برداشت بوسیله یک نفر برای برداشت یک کیلو گرم پسته(min/kg-person). نتایج در جدول زیر نشان داده شده است.برای مقایسه ظاهری بازده محصول یک درخت (میوه تازه) و تعدای درختان در یک هکتار فرض شد که به ترتیب 30 – 25 کیلو گرم بر درخت و 100 درخت در هکتار باشد.بیشترین میزان برداشت با برداشت مکانیکی بدست آمد.

زمان متوسط که برای برداشت یک درخت مورد نیاز بود 82/4 دقیقه بود. برای برداشت مکانیکی یک کیلو گرم پسته توسط نیروی کارگری 56/1 دقیقه مورد نیاز استارسال شده در: یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 :: 12:0 :: توسط :
مراجل و ماشین آلات عملیات برداشت:

عملیات برداشت به مجموعه اعمالی اطلاق می گردد که پس از عملیات داشت شروع شده و به خروج محصول از مزرعه خاتمه می یابد.

 آنچه محصول خوانده می شود، در گیاهان مختلف متفاوت است. برگ و ساقه یونجه یک محصول است ولی ریشه چغندر قند نیز یک محصول می باشد. نی شکرها و بلال های شیرین هر یک ، محصول به حساب می آید. غلاف و دانه های نخود، محتوی آن، خوشه های گندم و کاه، غده های زیر زمینی ، نیز محصول هستند. به همین سبب ماشین های متنوعی برای برداشت محصولات گوناگون و متناسب با نوع م حصول ساخته شده اند. مضافاً که گاهی برای برداشت یک محصول ممکن است از چندین ماشین بهره گرفته شود....

 

یونجه، نمونه خوبی از این نوع محصول می باشد. ماشین های مختلف برداشت بعضی از محصولات ممکن است سر هم شده و دستگاهی بوجود آمده باشد که چندین عمل را همزمان انجام می دهد. این ماشین ها را کمباین می نامند.

   دروگرها :

ماشین هایی هستند که یونجه را درو نموده و در نواری، روی زمین می ریزند. از نظر اصول کاری بر 3 نوع اند:

1)     شانه ای

2)     بشقابی

3)     شلاقی یا عمودی

ماشین های ساقه ساز را اگر عمل درو را نیز انجام دهد می توان به عنوان نوع چهارم دروگرها به حساب آورد. چنین ماشینی را درو ساقه ساز می نامیم.  

   دروگر شانه ای :

اصول کاری آن شبیه قیچی خانگی یعنی برشی است. تیغه های متحرک در برابر تیغه های ثابت حرکت رفت و برگشتی دارند که در هر حرکت رفت و برگشت تعدادی از ساقه ها را می برد. این ماشین امروز عموماً به عقب و سمت راست تراکتور و به اتصال 3 نقطه بسته شده تا عرض کار زیادتر شود و ترانش را از محور تواندهی تراکتور بگیرد. انواع دنباله بند آن نیز وجود دارد. در تراکتورهای دستی ( تیلرها) ، شانه را در جلو و کنار یا در جلو و وسط می بندند. دروگر شانه ای قدیمی تریننوع ماشین برای درو یونجه بوده و هنوز هم کاربرد آن رواج دارد . برشی تمیز ارائه می دهد. تلفات محصول نسبتاً کمی دارد و گر چه قیمت آن بالاست و تنظیمات چندی را می طلبد ولی بر سایر انواع ارجح است.  

   تنظیمات :

دروگرهای شانه ای تنظیمات متعددی به شرح زیر دارند که ممکن است در همه آنها یک جا جمع نشده باشند. تنظیم :

1)        تمایل نوک انگشتی به طرف زمین یا بالا

2)        وزن دروگر روی زمین

3)        پشت بند

4)        گیره

5)        ارتفاع برش

6)        کلاچ آزاد کن

7)        تطبیق و تقارن خط وسط تیغه برش نسبت به خط وسط انگشتی

8)        تطابق (مقدار جلو قرار گرفتن کفش خارجی نسبت به کفش داخلی )

9)        سرعت پیشرفت تراکتور

10)    ارتفاع اندام اتصال 3 نقطه تا زمین

11)     فاصله انتهای تخته ردیف تا زمین  

 دروگرهای بشقابی :

این دروگرها همانند داس، عمل برش را بر اساس ضربه به انجام می رسانند. عضو اصلی برش یک صفحه گرد است که 2،3،4 تیغه در پیرامون آن نصب شده اند. اتصال تیغه ها لولایی است یعنی در برخورد با ما نع به عقب رفته و لذا آسیب نمی بینند. تیغه ها در صورتی قادر به درو محصول هستند که سرعت دورانی (یا خطی) آنها زیاد باشد. بدین سبب سرعت دورانی این تیغه ها 1500rpm و بیشتر است . این سرعت زیاد و مشکل را نسبت به دروگرهای شانه ای پیش می آورد، یکی اینکه توان زیادتری لازم دارند و دیگر آنکه با چند برش ساقه، مقداری از محصول را به صورت قطعات بسیار ریز و تقریباً پودری، تلف می نمایند. به این دلیل این نوع دروگرها برای محصولاتی چون یونجه توصیه نمی شوند بلکه برای دروگر علف کنار نهرها و مراتع مناسب هستند. مشکل شومی که سرعت زیاد تیغه ها پیش می آورد، سنگ پرانی به اطراف است که برای عابرین می تواند خطر ساز باشد.  بدین سبب روی همه این دروگرها را با پرده حفاظی می پوشانند. در هنگام کار، این پرده پایین افتاده باشد در صورت پارگی آن را بلافاصله تعویض نمایید. این دروگرها نیز همانند دروگرهای شانه ای به عقب و معمولآً طرف راست تراکتور بسته می شود، برای حمل و نقل باید آنها را جمع نمود. نوع دیگر این دروگرها دارای استوانه ایست که روی بشقاب سوار شده و دروگر استوانه ای نامیده می شود. گاهی نام تجاری سیکلومور بر آن می نهند. تعداد استوانه ها معمولاً دو عدد است. ولی چهار استوانه ای آن هم ساخته شده است. سوای بشقاب های با قطر بزرگتر و استوانه ها، هیچ تفاوت دیگری با دروگرهای بشقابی ندارند. البته چگونگی انتقال حرکت از محور تواندهی به بشقاب کمی متفاوت است. قطر هر بشقاب دروگر استوانه ای به 75 سانتی متر می رسد در صورتی که در نوع بشقاب از 30 سانتی متر تجاوز نمی نماید.

تنظیمات :

1)     زاویه تمایل بشقاب ها نسبت به زمین

2)     ارتفاع بیشتر

3)     وزن روی زمین

این دروگرها نیز دارای کلاچ آزاد کن هستند.  

   دروگر عمودی یا شلاقی :

از یک استوانه گردنده ترکیب یافته که تیغه های سرکج به شکل ما در پیرامون آن به صورت زیگزاگ نصب شده اند. این ماشن در حال درو، یونجه را قطعه قطعه می نماید و فقط در صورتی به کار می رود که بخواهیم یونجه را سیلو کنیم.

   دورگرساقه ها:

دروگر ساقه ماشینی است که نه تنها عمل فرآوری ساقه یعنی خرد کردن آن را انجام می دهد بلکه علوفه را نیز درو می نماید. بخش برشی آن ممکن است یک شانه برش یا یک دروگر بشقابی باشد. انواع فاقد دروگر آن نیز وجود دارند که فقط ساقه ساز نامیده می شوند. ساقه ساز پس از بریدن علوفه با یک ماشین درو معمولاً متعاقب آن روی ؟؟ دروگر حرکت نموده تا ساقه ها را بترکاند. جفت غلتک های این ماشین ها را بر حسب شدت عملی که می توانند به خرج دهنده به 3 نوع تقسیم می کنند :

1)     له کن

2)     له - مچاله کن

3)  مچاله کن . شدت عمل هر یک به ترتیبی که نامبرده شده است، زیاد می شود. این ماشین ها فقط چهار تنظیم به شرح زیر دارند:

1)     فاصله بین غلتک ها

2)     ارتفاع برش

3)     وزن روی زمین یا تعلیق

4)     پهنای ردیف علوفه  

 دروگرهای خودگردان:

دروگرهایی که تاکنون نامبرده شدند، همگی به دنبال تراکتور کشیده می شوند ولی انواع خودگردان آنها نیز وجود دارند. منظور از خودگردان آن است که موتوری روی ماشین نصب شده است که آن را بی نیاز از کشتن تراکتور می نمایند. این ماشین ها در چهار نوع زیر دیده می شوند:

   الف) دروگر BCS :

دروگری است که در ایتالیا ساخته شده و مارک تجارتی آن BCS می باشد و به همین نام در ایران معروف است.  

  ب) ردیف کن (windrower) :

دروگر ساقه سازیست که موتور بر آن سوار است.  

  پ) نوارساز :

این ماشین دقیقاً شبیه ردیف کن است با این تفاوت که پهنای ردیف های علوفه به جا مانده آن بیشتر از آن ردیف کن می باشد. در مناطق مرطوب، این ماشین بهتر از ردیف کن عمل می نمایند.

  ت) چمن زن :

این نیز یک دروگر خود گردانست با این تفاوت که هدایت آن با دست انجام می گیرد. دو تیغه روی محور موتور و در زیر سرپوش با حرکت دورانی خود، چمن را درو می نماید.  

 جاروها (ریک):

مرحله دوم در سلسله مراتب برداشت یونجه ، خشک و ردیف کردن آنست. یونجه بریده شده در تمام سطح مزرعه پخش است. برای خشک شدن آن بر حسب درجه حرارت منطقه باید دو تا 3 روز در زیر آفتاب بماند. اگر یونجه به همان صورت درو شده رها گرددف به زمین چسبیده و جمع آوری بعدی آن با اشکال صورت می گیرد. از طرفی به سبب خیس ماندن زیر نوار علوفه، یونجه های این قسمت می گندند. بنابراین باید یونجه را در مدت کوتاهی پس از دو ردیف نمود.

دو ظیفه مهم جاروکن ها :

1)     طناب پیچ کردن ساقه ها که ماشین بعدی راحت بتواند ردیف ها را بلند کند و به درون خود بکشد

2)  کمک به خشک شدن بهتر و سریع محصول و جلوگیری از گندیدگی . جاروها علاوه بر ردیف کردن محصول کارهای دیگری را نیز قادر به انجام هستند که به شرح زیرند:

الف)ردیف کردن

ب) جابه جا کردن

پ) چند ردیف یک ردیف

ت) یک ردیف، چند ردیف

ث) پخش کردن و هوادادن  

 

  جاروها در چهار نوع ساخته می شوند که عبارتند از :

1)     جاروهای کپه ای

2)     جاروهای خورشیدی

3)     جاروهای نیرویی

4)     جاروهای پخش کن


کمباین :

کمباین آخرین نوع ماشین اختراع شده می باشد که ترکیبی از داس، خرمنکوب و ماشین بوجاری است. علاوه بر آن مخزنی برای ذخیره دانه تمیز یا محلی برای اکسید کردن آن دارد.


انواع کمباین غلات:

کمباین را بر حسب نوع کار، چگونگی تأمین حرکت، ذخیره دانه تمیز و نوع محصول طبقه بندی می شوند.

الف) نوع کار:

1) بافه بند که محصول را درو بسته بندی می کند.

2) کمباین که محصول تپه که قادر به کار کردن درمزارع دیم کاری و شیب دار می باشد.


چگونگی تأمین حرکت :

الف) دنباله بند که با تراکتور کشیده شده و حرکت ادام های آن از محور تواندهی تأمین می گردد.

ب) موتور یدکی که با تراکتور کشیده شده ولی حرکت اندام های آن از موتوری تأمین می شود که روی ماشین نصب است.

پ) خودگردان که پیشروی و حرکت اندام ها از موتوری است که روی ماشین نصب شده است.


ذخیره دانه تمیز :

الف)کیسه ای که دانه تمیز را کیسه می نماید. کیسه ها را پس از پر کردن، کارگر به سطح زمین می ریزد تا بعداً از سطح مزرعه جمع آوری شوند.

ب)انباره ای که دانه در مخزن روی کمباین انبارشده تا پس از پر شدن، در تریلر تخلیه و از مزرعه خارج گردد.


نوع محصول :

برای برداشت غله مختلف باید قطعاتی را پیاده یا سوار نمود.

الف) گندم و جو با دماغه مناسب آن

ب) ذرت با دماغه ردیفی

ج) برنج با تسمه نقاله ای در جلو

د) با شانه برشی در دو طرف دماغه


بافه بند:

ماشینی است خود گردان با عرض کار نسبتاً کم. نوعی از آن به نام Bcs ساخت کشور ایتالیا در ایران رواج یافته است.

دو نوع این ماشین به نام پاکوتاه برای گندم های ساقه کوتاه و پا بلند برای گندم های ساقه بلند ساخته شده اند.

کمباین خود گردان دشت :

کمباین حتی از نوع دنباله بند و کوچک آن که هر زارع برای سطح کوچک مزرعه خود خریداری نماید. از طرفی مجموع سطح زیر کشت غلات در دنیا آنقدر زیاد است که این ماشین باید کارکرد زیاد داشته باشد. برای کارکرد زیاد باید عرض کار بیشتر شود و مجموعه این عوامل سبب شده است که امروزه تقریباً عموماً از کمباین خود گردان استفاده شود. کمباین خود گردان شاید گرانترین ماشین کشاورزی باشد. با وزنی بیش از 9 تن ، عرض کار مؤثر تا 6 متر و بیشترکار کرد 1000ساعتی و بیشتر در سال، نیازمند سرمایه گذاری و هزینه های تعمیر و رانندگی بالا می باشد.ارسال شده در: یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 :: 11:59 :: توسط :
ساخت توربین های بادی برای تولید آب آشامیدنی
به گفته ی مسئولان شرکت اولین محصول تولیدی این شرکت که موسوم به WMS1000 است روزانه قابلیت تولید 1000 لیتر آب آشامیدنی را در مناطق مرطوب داراست. آنها همچنین اعلام کرده اند که توربین ها بر اساس تکنولوژی های موجود ساخته شده اند و استفاده و نگهداری از آنها آسان است.

ساخت این توربین ها نیازمند ادغام دو تکنولوژی رایج است; تولید برق توسط سیستمی  که از انرژی باد بهره می برد و استفاده از کمپرسورهایی که معمولا در یخچال ها و رطوبت گیرها مورد استفاده است. هر کس که نحوه ی کارکرد دستگاه های رطوبت گیر را دیده باشد, براحتی شیوه ی عملکرد این توربین ها را خواهد دانست. هوایی که به داخل این توربین ها کشیده می شود, سرد شده و تحت فشار قرار می گیرد; این فرآیند سبب می شود که رطوبت موجود در هوا چگال تر شده و به آب قابل استفاده تبدیل شود.

این نوع توربین ها الکتریسیته را به روش دیگر توربین ها تولید می کنند. آب تولید شده به تکیه گاه ستون توربین انتقال پیدا می کند و در آنجا تصفیه شده و سپس مورد استفاده قرار میگیرد. بهتر است کسانی که از این سیستم استفاده می کنند یک تانکر برای ذخیره سازی آب نیز تهیه کنند. آب ذخیره شده در این تانکر در زمان اوج مصرف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
توربین های جدید توسط شرکت Eole Water مجهز به امکاناتی شده اند که  آنها را بسیار محکم تر و با دوام تر کرده است. بعنوان نمونه می توان به فیلتر های موجود در قسمت جلویی توربین اشاره کرد که برای زدودن ذرات گرد و غبار بکار می روند. دیگر ویژگی آنها امکان بلند کردن و پایین آوردن آسان کل توربین برای انجام عملیات تعمیری است. مسئولان شرکت مدعی هستند که هر یک از این توربین ها توان تولید کل آب مورد نیاز یک شهر با جمعیت دو تا سه هزار نفر را دارد; اگر چه این امر تا حدود زیادی وابسته به منطقه ی جغرافیایی شهر مورد نظر است. در مناطق خشک بازده این سیستم کمتر خواهد بود چرا که در این مناطق آب کمتری در هوای محیط موجود است.

مهمترین عیب این توربین های جدید قیمت آنها است. قیمت هر یک از این توربین ها بالغ بر750000 $  ( هفت صد و پنجاه هزار دلار آمریکا) می باشد. البته مسئولان شرکت می گویند انتظار دارند با افزایش تولید و فروش قیمت توربین ها کاهش پیدا کند.ارسال شده در: یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 :: 11:53 :: توسط :
دانلود فیلم آموزشی تراکتور سمپاش مدرن

دانلود فیلم ( حجم 10 مگابات)ارسال شده در: یکشنبه هفدهم اردیبهشت 1391 :: 11:41 :: توسط :
تنظیم کمباین و رفع ایرادهای آن در برداشت گندم
هنگامی که دانه های گندم سخت شدند و دیگر با ناخن تقسیم نمی شدند و رطوبت دانه ۱۴٪ شد، هنگام درو می باشد . برای برداشت باید از کمباین های که معاینه فنی شده اند استفاده شود که بهتر است نو باشند و ریزش بیشتر از ۵٪ نداشته باشند .

تنظیمات کمباین برای گندم در جدول زیر آمده است:


واحد تنظمیات

دور خرمن کوب
1000- 700 دور در دقیقه

فاصله خرمن کوب
14-10 میلیمتر

اندازه غربال کاه
19-16 میلیمتر

اندازه الک دانه
7-4 میلیمتر

شدت باد پنکه
800- 600 دور در دقیقه

فاصله هلیس
14- 12 میلیمتر

سرعت فلکه
20 -10 درصد بیشتر از سرعت خطی کمباین
جدول رفع ایرادهای کمباینایراد رفع نقص

افت دانه در اثر ضربه وارده به خوشه قبل از عمل برش
سرعت چرخ و فلک جلو را تقلیل دهید تا با سرعت حرکت کمباین تطبیق نماید

گندم در جلو تیغه برش جمع شده و در نتیجه منجر به ریزش خوشه در دستگاه برش می گردد
چرخ و فلک را ضمن اینکه کاملاً به پایین می آورید به طرف جلو ببرید به طوری که محصول بریده شده بیرون نریخته و به طرف حلزون بالابر هدایت شود

ارتفاع دستگاه درو را تقلیل دهید به طوری که طول محصول بریده شده برای هدایت به هلیس مناسب باشد

طول محصول بریده شده یکنواخت نبوده و ساقه ها پاره شده اند
تمام قسمتای آسیب دیده انگشتی و تیغه ها را تعویض نمایید تا محصول یکنواخت بریده شود تیغه های خم شده را صاف کرده ، انگشتی و تیغه را دوباره آزمایش و در صورت لزوم تنظیم نمایید

گره ها را طوری تنظیم کنید که ضمن این که تیغه به آسانی حرکت می کند جای بازی زیادی نداشته باشد

پلیت های مربوطه را طوری قرار دهید که بین انگشتی و تیغه فاصله نباشد

علوفه هرز و سنبل ها دور چرخ و فلک می پیچند
چرخ و فلک را کاملاً به طرف جلو برده به پایین بیاورید سرعت چرخ و فلک جلو را تقلیل دهید تا محصولی که دارای علوفه هرز است به سفره پلانفرم بریزد

حمل ساقه توسط چرخ و فلک
ضمن تقلیل سرعت چرخ فلک تطبیق سرعت آن سرعت حرکت کمباین را بررسی کنید ، چنگک ها را در انواع انگشتی دار به طور عمودی تنظیم کنید .

محصول غیرمنظم وارد سیلندر کوبنده می شود
ارتفاع چرخ و فلک جلو و کشیدگی زنجیر دستگاه هدایت کلش را تصحیح نمایید

سیلندر کوبنده غیرمنظم کار کرده و بار زیاد وارد می شود
تسمه انتقال دهنده نیرو را تنظیم کرده تا از یکسوات آن جلوگیری شود ، سرعت حرکت را تقلیل دهید .

فاصله را طوری تنظیم کنید که دانه ها به طور کامل از خوشه جدا شوند .

دور موتور کمباین توسط متخصص مربوطه تنظیم گردد . به کمک واحد مربوطه دور سیلندر کوبنده را اصلاح کنید .

کزل دانه های جدا نشده در خوشه
مقدار رطوبت محصول را آزمایش کنید . محصول باید کاملاً رسیده باشد .

دور سیلندر کوبنده را افزایش دهید البته افزایش دور طوری باشد که ضمن این که دانه کاملاً جدا می شود موجب خرد شدن آن نشود

سرعت حرکت کمباین را افزایش دهید

فاصله را کاهش دهید تا قدرت کوبیدن افزایش پیدا کند

دستگاه درو را آزمایش کنید که عیب و نقص فنی نداشته باشد

در مخزن ، مقدار دانه های خرد و شکسته بیشتر از حد معمولی به چشم می خورد
سرعت دور سیلندر کوبنده را کاهش دهید و یا فاصله کوبنده و ضد کوبنده را اصلاح کنید.

وجود مواد خارجی و خار در مخزن دانه
دور بادبزن را زیاد کنید

با دریچه های مربوطه جهت وزش باد را درست تنظیم کنید

منافذ الک ها را کمی ببندید

فاصله سیلندر کوبنده و زیر سیلندر کوبنده را بیشتر نمایید و دور سیلندر کوبنده را کاهش دهید

نوسان الک ها را چک کنید

افت دانه در الک
مقدار باد را بیشتر کرده و روزنه الک ها را بیشتر باز کنید

دور بادبزن را کاهش داده و دریچه های باد را تنظیم کنید

روزنه الک بالایی را بازتر کرده و فاصله کوبنده و ضد کوبنده را کمتر کنید

مقدار کاه موجود در مخزن زیاد است
دنباله الک بالایی را طوری قرار دهید که از شیب آن کاسته شود و روزنه های الک را کمی ببندید

دور بادبزن را افزایش دهید

فاصله کوبنده و ضد کوبنده را کاهش داده و یا دور سیلندر کوبنده را کم کنید

در مخزن مقدار دانه های خرد و شکسته بیشتر از حد معمولی به چشم می خورد
روزنه های الک بالایی و پایینی را بیشتر باز نمایید

سرعت حرکت کمباین را زیاد نمایید

فاصله سیلندر و ضدکوبنده را تنظیم کنید

کلش به طور منظم از کمباین خارج نشده و جلو کاه برها تجمع می کنند
کشش تسمه ای منتقل کننده نیرو به شافت مربوط به کاه برها را کنترل نماید

سرعت حرکت شافت اصلی را افزایش دهید

افت دانه در کاه برها
سرعت حرکت را کم کرده و طول کاه برها را افزایش دهید

سفره جلوی کاه برهای مایل را ببندید

سطح رویی کاه برها را کاملاً تمیز کنید

عمل برش ضعیف است
1ـ نگاهدارنده تیغه ها را دوباره تنظیم کنید .

2ـ تیغه را تمیز کنید .

3ـ میله های انگشتی را در حالت مستقیم تر قرار دهید .

4ـ تیغه های خراب را تعویض نمایید .

5ـ مواد زاید و خارجی و آشغالهایی که جمع شده ، جمع آوری و پاک نمایید .

تپه به طور ناگهانی متوقف می گردد
1ـ مواد زاید و آشغال هایی را که جمع شده جمع آوری و پاک نمایید .

2ـ میله های انگشتی که خراب شده اند را تعویض نمایید .

3ـ کشش تسمه انتقال حرکت تیغه را تنظیم کنید .

محصولات خوابیده یا کج ، خوب و مناسب برداشت نمی شود .
1ـ فاصله بین میله های بلند کننده های دانه را تنظیم نمایید .

2ـ انگشتی های پروانه را در حالت مورب قرار دهید .

3ـ محصول را از جهت دیگر برداشت نمایید .

4ـ فنرهای شناور را تنظیم کنید .

5ـ پرانه را مقداری به سمت جلو تنظیم کنید .

آشغال و مواد زاید در نوک مقسم ها جمع می شوند
1ـ به وسیله ی تنظیم کشویی مقسم ها را در حالت بالاتری تنظیم کنید .

2ـ از مقسم های مخصوص استفاده کنید .

3ـ چنانچه لازم شد محافظ یا حائل و یا سینی زیر دستگاه برش را تعویض نمایید .
ادامه مطلب...

ارسال شده در: شنبه نهم اردیبهشت 1391 :: 0:55 :: توسط :
سم پاشي باغستان به كمك يك سم پاش بادبزني
دليل سم پاشي باغستان ها مبارزه با آفت ها و حشراتي است كه بر روي كيفيت و كميت و بازده محصول توليدي تاثيرگذار است. البته سم پاشي تنها در صورتي موفقيت آميز خواهد بود كه مقدار سم مورد نظر و زمان مورد استفاده از سم و سم پاش ها مناسب باشد.
جهت استفاده از سم پاش ها مي بايد اطلاعات كافي در مورد نوع ساخت دستگاه مورد استفاده ونحوه ي استفاده و شرايط مناسب محيطي جهت بهره گيري از سم پاش مورد نظر قرار گيرد.

اجزا تشكيل دهنده ي يك سم پاش بادبزني

قسمت هاي اصلي يك سم پاش بادبزني عبارتند از:

1- مخزن: همانند مخزن تمامي سم پاش هاي موجود، مخزن سم پاش هاي بادبزني نيز در برابر زنگ زدگي مقاوم است و طوري طراحي شده اند كه پر كردن، خالي كردن و خشك كردن آن براحتي صورت مي پذيرد. همزن ها بايد به تعداد كافي در داخل مخزن موجود باشند تا ذرات آفت كش به صورت مناسب و يكنواخت در داخل محلول پراكنده شوند، چه در زمان پاشش و باز بودن مجراي نازل ها و چه در زمان بسته بودن نازلها. به طور كلي دو نوع سيستم و روش هم زدن سم وجود دارد: (1) نوع مكانيكي كه توسط تعدادي بيلچه مانند صورت مي گيرد و (2) نوع هيدروليك. هر دو سيستم وظيفه دارند ذرات معلق موجود در سم را به صورت يكنواخت در داخل محلول پراكنده سازند.

2- پمپ: عموماً، پمپ هاي پيستوني و سانتريفوژي (گريز از مركز) در سم پاش هاي بادبزني مورد ستفاده قرار مي گيرد. پمپ هاي پيستوني بيشتر در زماني مورد استفاده قرار مي گيرند كه فشار مورد نياز، در حدود psi 450 تا 600 باشد. پمپ هاي گريز از مركز نيز، توان توليد فشاري در حدود psi 50 تا 200 را دارا مي باشند.

3- فشار شكن(تنظيم كننده‌ي فشار): اين قسمت از تعداد زيادي روزنه تشكيل شده است كه به واسطه ي باز و بسته شدن، فشار توليدي را تنظيم مي كنند. البته اين قسمت تنها جهت تغيير فشار موجود در سم پاش بادبزني مورد استفاده قرار نمي گيرد. شامل يك فنر است كه فشار فنر عامل بسته بودن لوله ايست كه به مخزن ختم مي شود. اين لوله در زماني كه فشار، بيش از حد ظرفيت دستگاه افزايش مي يابد مورد استفاده قرار مي گيرد و بدين ترتيب جرياني فرعي به داخل مخزن باز مي كند و بدين ترتيب فشار موجود در دستگاه را كاهش مي دهد. در پمپ هاي گريز از مركز تنظيم فشار موجود در سم پاش بادبزني توسط تغيير سرعت پمپ انجام ميشود، اين كار به واسطه ي تغيير تعداد دور در دقيقه ي پمپ صورت مي گيرد. البته بايد توجه شود كه تامين دور در دقيقه‌ي مورد نياز سم پاش بادبزني اهميت فوق العاده اي را در پاشش مؤثر دارا مي باشد، تغيير در دور پمپ موجب تغيير فشار و در نتيجه، تغيير نحوه ي پاشش مي شود.

4- فشارسنج: فشارسنج نشان دهنده ي فشار موجود در سم پاش است. فشار سنج مي بايد فشار در هنگام پاشش را به صورت دقيق نشان دهد. پاشنده ها در يك فشار مشخص كار مي كنند و تنها در اين فشار است كه نوع و نحوه و مقدار پاشش مطلوب را تضمين مي نمايند. فشارسنج ها هر گونه تغيير در اين فشار مورد نظر را نشان مي دهند. به واسطه ي يك پيغام خطا، هر گونه تغيير فشار موجود در سيستم را به كاربر اطلاع مي دهند و كاربر را از وجود نقص فني در سم پاش بادبزني آگاه مي كنند. نقوص فني مي تواند شامل بسته شدن سطح فيلتر يا صافي، تغيير در خروجي پمپ و يا عيب در سيستم رگولاتور(فشارشكن) باشد. بنابراين در يك سم پاش بابزني، وجود يك فشارسنج مناسب و سالم اهميت فوق العاده اي دارد.

5- چند راهه ها(بوم): چند راهه ها يا بوم وظيفه ي انتقال مواد موجود در مخزن، از پمپ به نازل ها را دارا هستند. وضعيت قرارگيري بوم بدليل قرار گرفتن نازل ها بر روي آن اهميت زيادي دارد.

6- نازل ها: نازل ها در سم پاش هاي بادبزني سم موجود را به اشكال مختلف، در هوا پخش مي نمايند. اين قسمت ها با اتميزه كردن قطرات سم، باعث پخش شدن بهتر سم در جريان هوا مي شوند. الگوي پاشش بر اساس مكان قرار گيري نازل ها و نوع نازل هاي مي تواند تغيير كند.

نازل ها همانطور كه در شكل روبرو قابل مشاهده است از قسمت هاي مختلفي تشكيل شده اند كه به ترتيب از پايين به بالا عبارتند از:

بدنه ي نازل ـ صافي ـ مغزي يا هسته ـ صفحه ـ سرپوش
هسته و صفحه از قسمت هاي هستند كه بيشترين ميزان سايش در آن ها رخ مي دهد، به همين علت جهت ساخت آن ها از موادي همچون فولاد خالص سخت، كاربيد تنگستن و مواد سراميكي استفاده مي شود. اگر سايش اين قطعات زياد باشد ، نوع پاشش و مقدار سم خروجي تغيير كرده و جهت رفع اين مشكل مي بايد اين قطعات را تعويض و سم پاش را مجدداً كاليبره نمود.

7- بادبزن ها: هر دو نوع بادبزن گريز از مركز و تك محوري، در سم پاش هاي بادبزني، مورد استعمال دارد.
اين قسمت وظيفه دارد مخلوط ذرات سم و هوا را به سمت بالا و سايبان(تاج) درخت هدايت كند و سم پاشي يكنواختي را صورت دهد.
در بسياري از سم پاش ها اَتميزه شدن سم بستگي به نوع نازل ها دارد. ميزان تاثير جريان هوا بر روي نحوه ي اَتميزه شدن ذرات سم بستگي به اختلاف سرعت بين جريان هوا و مايع خروجي از نازل دارد.
هرچه اين اختلاف بيشتر باشد ميزان اتميزه شدن افزايش مي يابد. ميزان قطره شدن ذرات سم در زماني به حداقل مقدار خود مي رسد كه موقعيت پاشش نازل ها و جريان هوا با يكديگر يكسان باشد. در حالت عكس، اگر پاشش از نازل ها در جهت خلاف جريان هوا باشد، بيشترين ميزان اَتميزه شدن ذرات سم رخ مي دهد.
وظيفه ي اصلي جريان هوا، حركت آفت كش(سم) به داخل قسمت سايه بان درخت و قرار دادن مايع سم بر روي ميوه ها و شاخه ها و تمامي قسمت هاي داخلي درخت و محصول است.
مشخصه ها و اِلِمان هايي از جريان هوا، كه بر روي ميزان پوشش سم پاش بادبزني تاثير مي گذارد عبارتند از: حجم هوا(فيت مكعب در هر دقيقه) و سرعت جريان هوا(فيت در هر دقيقه). اين مشخصه ها بستگي به نوع بابزن، اندازه بادبزن و سرعت چرخش پره ها و نوع طراحي پره ها دارد.
فاكتورهاي مختلفي در عملكرد جابجاكن هاي هوا تاثير مي گذارد كه تمامي اين فاكتورها در تعامل يكديگر قرار دارند و در نتيجه، رسيدن به يك حالت ايده آل مستلزم ايجاد يك رابطه مناسب بين تمامي عوامل تاثيرگذار است.

آماده نمودن سم پاش بادبزني
اگر مواد خروجي از سم پاش به صورت مناسب و يكنواخت پاشش شوند، در اين صورت جابجايي هوا در زير درخت به صورت مناسب صورت مي پذيرد و حال اگر سم پاش با سرعت زياد در زير درخت حركت كند يا پاشش به صورت غيريكنواخت صورت پذيرد در اين صورت جابجايي هوا به خوبي صورت نمي گيرد و نتيجه يك پاشش نامناسب خواهد بود كه تمام پوشش درخت را دربر نمي گيرد.
برخي از عوامل محيطي بر حجم مناسب پاشش تاثير مي گذارد. اين عوامل عبارتند از رطوبت، درجه حرارت و ميزان وزش باد. رطوبت پايين و دماي بالا باعث تبخير شديد ذرات سم خارج شده از نازل ها مي شود كه از انتقال كامل مواد به سطوح بالايي تاج درخت جلوگيري مي كند. رطوبت هاي بالاي 50 درصد به پاشش مناسب و يكنواخت كمك مي كند. وزش باد نيز ذرات سم را در جهت نامناسب هدايت مي كند كه به نوبه ي خود در پاشش مناسب تاثير
منفي مي گذارد، لذا توصيه مي شود سم پاشي در زماني از روز كه وزش باد وجود ندارد صورت پذيرد.
عوامل ديگري از قبيل سرعت پيشروي، فشار، زمان بندي، نازل و موقعيت نازل ها، سرعت هوا يا باد و موقعيت باد و حجم پاشش بر سطح پوشش سم پاش هاي بادبزني تاثيرگذار است. سرعت پاشش در حدود 2 تا 5 MPH است.(سرعت هاي كم، سطح پاشش بهتري ايجاد مي كند) فشار موجود در دستگاه بر سطح پاشش تاثيرگذار است. فشار معمول مورد استفاده در سم پاش هاي بادبزني در حدود 60 تا 260 psi است.

تعداد نازل هاي موجود بر روي دستگاه بين 5 تا 10 عدد در هر سمت متغير است. نازل در جلوي چندراهه ها جاي مي گيرد، به همين دليل در حدود 3/2 تا 4/3 خروجي نازل ها به سمت قسمت هاي بالايي پاشش مي شود و در حدود 3/1 تا 4/1 خروجي نازل ها به قسمت هاي پاييني درخت پاشش مي گردد.
تنظيم موقعيت دقيق هدايت كننده هاي هوايي منجر به قرار گرفتن مناسب سم پاش در جهت بهترين پاشش مي شود.
اندازه ي نازل ها، سرعت و و فشار، همه و همه بر حجم سمِ پاشش شده تاثيرگذار است. در ابتدا لازم است حجم پاشش و سرعت پيشروي تعيين گردد و در انتها، نوع و اندازه ي نازل و فشار آن مشخص شود. حجم پاشش مي تواند بين 15 تا 250 گالن در هر اِكر متغير باشد.
استفاده از كاتالوگ وسيله، داشتن سابقه و تجربه ي مناسب كار با وسيله و تعيين دقيق مقدار سم مؤثر از عواملي است كه بر ميزان سم مورد احتياج تاثيرگذار است.
كاليبراسيون
عملكرد فعلي دستگاه به كمك كاليبره نمودن آن مشخص مي گردد. به اين كار كاليبره كردن امتحاني يا اوليه مي گويند. اين عمل پس از تشخيص سلامت تمامي قسمت هاي دستگاه صورت مي گيرد.
در طي كاليبره كردن ابتدايي يا اوليه دو فاكتور تخمين زده مي شود: (1) ميزان سمي كه در هر اِكر توسط سم پاش پاشيده مي شود (2) سرعت پيشروي مطلوب جهت حداكثرسازي راندمان كاري وسيله
گالن سم خروجي در هر اِكر در دو سمت سم پاش با تعيين مجهولات فرمول زير تعيين مي گردد:
فاصله ي رديف سم پاش با تخمين فاصله ي رديف كشت ميسر مي شود. سرعت و گالن سم مورد استفاده با روش هاي زير قابل محاسبه هستند:

1- ابتدا مخزن سم پاش را تا حد مشخصي كه علامت گذاري شده است با آب يا هر ماده ي ديگر كه ارزش اقتصادي زيادي ندارد پر كنيد.
2- در حدود 100 تا 200 فيت مسافت را در باغستان علامت گذاري نماييد.
3- از يك تراكتور با سرعت ثابت بهره بگيريد و ابتدا و انتهاي مسير حركت را با پرچم علامت گذاري كنيد و قبل از پرچم تراكتور را به حركت در بياوريد تا مطمئن شويد كه در هنگام گذشتن از پرچم اول سم پاش در صحت كامل به فعاليت خود ادامه مي دهد. در زماني كه چرخ جلوي تراكتور از پرچم ابتدايي عبور مي كند زمان را گرفته تا زماني كه چرخ جلوي تراكتور از پرچم دوم عبور مي كند.
4- زماني كه چرخ هاي جلويي تراكتور از پرچم دوم عبور كردند هم زمان را نگه داشته و هم سم پاش را خاموش مي كنيد و زمان صرف شده را ثبت مي نماييد.
5- مخزن را تا نقطه علامت گذاري شده مجددا مملوء از آب كرده و مقدار آب خارج شده از مخزن را محاسبه كنيد.

حال سرعت و گالن خروجي سم در هر دقيقه قابل محاسبه مي باشد:
در انتها نيز مقدار گالن(حجم) سم مورد نياز در هر اِكر بدست مي آيد. GPA توصيه اي در حدود 200 است و اگر عدد بدست آمده برابر 200 نبود تغييرات لازم در رابطه با سرعت و نازل ها اتخاذ مي شود تا نتيجه عدد 200 باشد.

منبع : shpk.blogfa.com


ارسال شده در: شنبه نهم اردیبهشت 1391 :: 0:52 :: توسط :
اسب بخار چيست؟
عبارت اسب بخار توسط جیمز وات(١۸١٩- ١۷٣۶) ابداع شد. بیشتر شهرت او به خاطر کارهایش برای بهبود ماشین بخار است.همچنین ما هر وقت از لامپ های ١۰۰ واتی حرف می زنیم به یاد او می افتیم.
داستان از آن جا شروع شد که وات در یک معدن زغال سنگ با اسب هایی که زغال سنگ بلند می کردند کار می کرد و راهی می خواست تا بتواند در باره ی توان هر یک از این اسب ها صحبت کند.او دریافت که به طور میانگین، یک اسب معدن می تواند ۲۲۰۰۰ پوند-فوت (حدود ٣۰ کیلوژول) کار را در یک دقیقه انجام دهد.سپس او این عدد را ۵۰ درصد افزایش داد و اسب بخار را ٣٣۰۰۰ پوند-فوت (حدود ٤۵ کیلوژول) انرژی در یک دقیقه قرار داد.این یک واحد دلخواه بود که پس از گذشت قرن ها،امروزه در خودرو ها،ماشین ها ی چمن زنی ، اره برقی ها و در بعضی جارو برقی ها به کار می رود.


مفهوم اسب بخار این است: به نظر وات،یک اسب می تواند در هر دقیقه ٣٣۰۰۰ پوند-فوت کار انجام دهد.پس اسبی را در نظر بگیرید که مانند شکل بالا در حال بالا کشیدن زغال از معدن است.اسبی که یک اسب بخار توان دارد می تواند ٣٣۰ پوند(١۵۰ کیلوگرم) زغال را در مدت یک دقیقه ١۰۰ فوت(٣۰ متر) بالا بکشد.و یا ٣٣ پوند(١۵ کیلوگرم) را در یک دقیقه ١۰۰۰ فوت(٣۰۰ متر) و...
شما می توانید ترکیب های متفاوتی از وزن و جابه جایی در یک دقیقه را در نظر بگیرید و تا زمانی که حاصل ضرب آنها ٣٣۰۰۰ شود،یک اسب بخار خواهید داشت.
ممکن است فکر کنید نمی توان ٣٣۰۰۰ پوند(١۵ تن) زغال را در یک سطل ریخت و از اسب خواست آن را در مدت یک دقیقه،١ فوت (٣۰ سانتی متر) جا به جا کند چون اسب نمی تواند چنین بار سنگینی را تکان دهد.همچنین ممکن است فکر کنید نمی توان ١ پوند(٤۵۰ گرم) زغال را در یک سطل گذاشت و از اسب خواست در مدت یک دقیقه آن را ٣٣۰۰۰ فوت(١۰ کیلومتر) جا به جا کند،زیرا در این حالت سرعت اسب باید ٣۷۵ مایل در ساعت(۶۰٣ کیلومتر در ساعت) باشد که ممکن نیست.اگر مطلب قرقره و طناب چگونه کار می کند را خوانده باشید،می دانید که با یک مجموعه از قرقره ها می توان نسبت جا به جایی و وزن را عوض کرد.پس می توان آرایشی از قرقره ها را درست کرد به نحوی که با سرعت و بار مناسب اسب هماهنگ باشد و مهم نیست چه باری در سطل است.
اسب بخار می تواند به واحد های دیگر هم تبدیل شود:
●یک اسب بخار برابر با ۷٤۶ وات است.پس اگر یک اسب را به چرخی وصل کنیم تا آن را بچرخاند با آن چرخ می توان مولد برقی را به کار انداخت که ۷۶ وات توان تولید می کند.
●انرژی حاصل از یک اسب بخار در مدت یک ساعت برابر ۲۵٤۵BTU است که هر BTU انرژی مورد نیاز برای بالا بردن دمای یک پوند آب به اندازه ی یک درجه ی فارنهایت است.
●یک BTU برابر ١۰۵۵ ژول،یا ۲۵۲ گرم-کالری ویا ۲۵۲/۰ کالری غذایی است.یک اسب احتمالا ۶٤١ کالری غذایی را در یک ساعت می سوزاند.
اندازه گیری اسب بخار:
اگر بخواهید توان یک موتور را بدانید،باید موتور را به یک توان سنج (Dynamometer) وصل کنید. توان سنج باری را روی موتور قرار می دهد و توانی را که موتور در برابر بار تولید می کند را اندازه می گیرد.
ایده ی طرز کار توان سنج را می توان به این صورت درک کرد:تصور کنید موتوری را روشن کردید.و بدون آنکه باری روی آن باشد پدال گاز را فشار می دهید.در این جالت موتور آن قدر سریع می چرخد که از هم می پاشد. که این مناسب نیست بنابراین با یک توان سنج باری را بر موتور قرار می دهید و باری را که موتور در دور های مختلف می تواند تحمل کند را اندازه می گیرید.باید توان سنجی را به موتور وصل کنید،گاز دهید و با توان سنج بار روی موتور را تغییر دهید تا دور موتور مثلا روی ۷۰۰۰ دور بر دقیقه ثابت بماند.و در این دور،باری را که موتور می تواند تحمل کند را ثبت می کنید. سپس بار را زیاد تر کنید تا دور موتور مثلا به ۶۵۰۰ کاهش یابد و دوباره بار متناظر با این دور را ثبت کنید.و به همین ترتیب ادامه دهید.همچنین می توانید همین کارها را از ۵۰۰ و ١۰۰۰ دور به بالا انجام دهید.چیزی که توان سنج اندازه می گیرد در واقع گشتاور پیچشی است و برای تبدیل آن به اسب بخار باید گشتاور را در دور موتور ضرب کنید.
رسم نمودار توان:
اگر نمودار توان یک موتور( بر حسب اسب بخار) در برابر دور موتور را رسم کنید ،چیزی که در نهایت به دست می آید منحنی توان موتور است.یک نمونه منحنی توان یک موتور با عملکرد بالا شبیه نمودار زیر است.(این منحنی مربوط به موتور ٣۰۰ اسب بخاری میتسوبیشی دو توربوشارژره است)

چنین نموداری نشان می دهد که هر موتوری یک توان بیشینه دارد.(دور موتوری که در آن توان خروجی موتور بیشینه است).همچنین یک موتوردر یک دور خاص،گشتاور بیشینه ای دارد.شما معمولا چنین چیزی را در مجلات و نشریات می بینید: rpm ۶۵۰۰ hp@٣۲۰ ، rpm۵۰۰۰lb-ft@ ۲٩۰ (مربوط به 1999 Shelby Series 1)
وقتی می گویند موتوری گشتاورآخر پایینی دارد یعنی بیشینه ی گشتاور در دور موتورهای نسبتا پایین(مثلا ۲۰۰۰ یا ٣۰۰۰ دور) رخ می دهد.
چیز دیگری که در منحنی توان یک خودرو دیده می شود جایی است که توان بیشینه رخ می دهد.وقتی سعی می کنید به سرعت شتاب بگیرید می خواهید موتور را نزدیک توان بیشینه نگه دارید و به همین خاطر دنده را کم می کنید تا دور موتور زیاد شود و به توان بیشینه نزدیک شوید.وقتی می خواهید از پشت چراغ قرمز شروع به حرکت کنید گاز می دهید تا دور موتور بالا رود و به توان بیشینه نزدیک شوید آنگاه کلاچ را رها می کنید تا توان زیادی به چرخ ها منتقل شود.


توان در خودرو هایی با عملکرد بالا:
خودرویی با عملکرد بالا نامیده می شود که نسبت به وزنش توان زیادی داشته باشد.هرچه وزن بیشتر باشد توان بیشتری برای شتاب دادن به خودرو لازم است.برای توان مشخصی باید وزن را کاهش داد تا شتاب زیاد تر شود.
جدول زیر توان و وزن چند خودرو با عملکرد بالا (و یک خودرو با عملکرد پایین)را نشان می دهد.در این جدول می توانید توان بیشینه،وزن،نسبت توان به وزن،زمان لازم برای رسیدن سرعت از صفر به ۶۰ مایل در ساعت(٩۷ کیلومتر در ساعت) و قیمت خودرو را ببینید.

می توانید رابطه ی واضحی بین نسبت توان به وزن و زمان صفر تا ۶۰ خودرو ببینید.معمولا نسبت بیشتر نشان دهنده ی خودرو ی سریع تر است.جالب است که رابطه ی کمتری بین سرعت و قیمت خودرو وجود دارد.به نظر می رسد دوج وایپردر این جدول قیمت خوبی دارد!
اگر خودروی سریع تری می خواهید در واقع نسبت توان به وزن بیشتری می خواهید پس اولین کار خالی کردن صندوق عقب است.


ارسال شده در: شنبه نهم اردیبهشت 1391 :: 0:51 :: توسط :
ماشین برداشت نیشکر(SugarcaneHarvester)

ماشین برداشت نیشکر(SugarcaneHarvester)

تاریخچه

در دنیای جدید بدلیل رشد روزافزون جمعیت و افزایش نیاز غذایی و پیشرفت های علمی شاهد هستیم که نیاز به تولید بهینه افزایش یافته است. تولید بیشتر در واحد سطح فاکتوری است مهم و تعیین کننده. در این بین محدودیت های اقلیمی و زمانی و نیروی کارگری از مهمترین موانعی است که در مسیر تولیدِ بیشتر قرار دارد. در این بین نیشکر نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. طراحان ماشین های کشاورزی در زمینه ی تولید ماشین برداشت نیشکر تلاش های بسیاری نمودند و بالاخره در حدود سال 1950 توانستند اولین ماشین برداشت نیشکر را تولید نمایند.(این تاریخ غیر معتبر است) لازم به توضیح است که همانند تمامی ماشین های مکانیزه ی برداشت محصولات کشاورزی، پس از چندین سال تکامل ماشین های اولیه، برداشت کننده های نیشکر وارد بازار شدند. ظاهر این وسیله الهام گرفته از ظاهر کانگورو است.

انواع روش ها و ماشین های برداشت نیشکر

1- برداشت نیشکر به روش نیمه مکانیزه

در این روش ابتدا زمین  به وسیله ی آتش یا شعله افکن سوزانده می شود و بدین ترتیب برگ ها می سوزند، اما چون ساقه ها قطورند و مرطوب، به همین دلیل نمی سوزند و به صورت کامل بر روی زمین باقی می مانند. سپس کارگرهای مجهز به ساتور، نی ها را از سطح زمین برش می دهند و بر روی زمین پخش می کنند. پس از آن، بارکن نیشکر ساقه های ردیف شده را از روی زمین به کمک چنگک های خود بلند کرده و به تریلر یا کامیون منتقل می کند.

2- برداشت به صورت چند مرحله ای

در این روش طی چندین مرحله عمل برداشت صورت می گیرد:

- آتش زدن مزرعه با شعله افکن

- برش و ردیف کردن ساقه به کمک ماشین نی ریز یا با دست

- جمع آوری و بارگیری محصول با کمک بارکن

- حمل نی از مزرعه تا جاده های اختصاصی به وسیله ی نقاله‌ی خودگردان مخصوص(نقاله ی خوگردان دارای سبدی است که پس از پر شدن، نی ها را به داخل تریلر یا کامیون منتقل می کند)

- حمل نی تا کارخانه به وسیله ی کامیون و تریلر

به صورت گسترده در مناطقی که امکان استفاده از ماشین های برداشت به صورت یک مرحله ای وجود ندارد از این روش بهره گرفته می شود. در زیر برخی از ادواتی که در برداشت چند مرحله ای نیشکر مورد استفاده قرار می گیرد ذکر شده است. این ادوات عبارتند از:

الف) تریلر بل: این وسیله در آفریقای جنوبی طراحی شد و مورد استفاده قرار گرفت. این وسیله دارای یک تیغه در قسمت انتهایی است که دارای شیبی در جهت مخالف زمین است و در پشت تراکتور قرار می گیرد و ساقه های ریخته شده بر روی سطح زمین را برداشت کرده و جهت انتقال به کارخانه آماده می کند.

ب)سیستم ماسکن: در سیستم های بارگیری از عقب توسط تریلر های بل بدلیل اینکه یک تریلر در پشت تراکتور قرار می گیرد، مسافت طی شده بسیار زیاد خواهد بود که به صرفه نمی باشد. جهت رفع این مشکل از سیستم ماسکن که در کنیا، مالاوی، آفریقای جنوبی، تانزانیا و زامبیا به طور گسترده استفاده می شود، بهره می گیرند که شامل یک تراکتور است که در پشت آن تا 5 مخزن وجود دارد و از پهلو عمل جمع کردن نی ها را انجام می دهد. بار کردن توسط جرثقیل های مخصوص صورت می گیرد.

ج)تریلر جاکوبیل: این تریلر نیز در آفریقای جنوبی طراحی شد. این وسیله همانند تریلر بل می باشد با این تفاوت که از سه سمت عمل بارگیری در آن امکان پذیر است. از جلو ، از سمت راست و از سمت چپ.

3- برداشت یک مرحله ای

در این روش از برداشت، تمامی مراحل برداشت به کمک ماشین برداشت نیشکر(Sugarcane Harvester) صورت می پذیرد و انسان به صورت مستقیم با نی ها در تماس نمی باشد.

ماشین برداشت نیشکر بدلیل سلایق متنوع شرکت های سازنده، دارای تنوع بسیار زیادی است. در برخی، تنها از نقاله جهت انتقال نی های بریده شده بهره می گیرند و در برخی دیگر، این کار بوسیله ی غلطک صورت می پذیرد. در برخی نی ها به صورت تکه تکه تولید می شوند و در برخی دیگر به صورت یکپارچه، اما ماهیت کاری تمامی این دستگاه ها شبیه به یکدیگر است.

قسمت های مختلف یک ماشین برداشت نیشکر(Sugarcane Harvester)

به طور کلی یک ماشین برداشت نیشکر از سیستم تغذیه، سیستم تمیز کننده و سیستم بالابرنده یا آسانسور تشکیل شده است.

الف) سیستم  تغذیه

1- جداکننده ی محصول:

این قسمت شامل چهار ردیف میله ی مارپیچی یا هلیسه است که در هر سمت دو عدد از آن قرار گرفته است. نسبت به یکدیگر با زاویه ای قرار گرفته اند و جهت جداکردن ردیف های کشت شده مورد استفاده قرار می گیرند. این کار به واسطه ی چرخش خلاف جهت یکدیگر هلیسه ها صورت می پذیرد. شیب موجود بر روی مارپیچ ها عملکرد کاری وسیله را افزایش می دهد. لازم به توضیح است که در زیرِ هر یک از جداکننده های محصول یک عدد کفش قابل تنظیم  جای گرفته است که بر حسب عمق مورد نظر کشاورز، تنظیم می شود.

2- استوانه‌ی ضربه زن:

این وسیله ی قابل تنظیم، شامل استوانه ایست که بر روی آن دندانه هایی وجود دارد که باعث خم شدن سر نیشکر به سمت جلو می شود. بر حسب شرایط مختلف آب و هوایی تنظیم می گردد و یکی از عوامل مؤثر در تطبیق برداشت کننده های نیشکر با شرایط مختلفی چون بارندگی، باد شدید و تنوع در واریته های نیشکر است.

3- قطع کننده های پایه‌ی نیشکر:

این قسمت شامل صفحات بشقابی شکل قابل تعویضی است که بر روی آن در حدود 5 تیغه جای می گیرد.(در صورت کند شدن، تیغه ها را می توان تعویض نمود) این صفحه ها با سرعت زیاد می چرخند و به واسطه ی ضربه ای که به قسمت ابتدایی ساقه(طوقه) وارد می کنند عمل بریدن ساقه را انجام می دهد. برش دقیق اهمیت فوق العاده ای بر درصد جوانه زنی نی های بریده شده دارد.

4- استوانه های بلند کننده ی نی:

این قسمت شامل استوانه ایست که ساقه های بریده شده در قسمت های قبلی را بلند کرده و به غلطک های انتقال، منتقل می کند. این وسیله در تنظیم مطلوب خوراک دهی اهمیت بسیار زیادی دارد.

5- غلطک های تغذیه:

شامل استوانه هایی است که به صورت افقی قرار گرفته اند و کار انتقال مستمر نی های بریده شده را انجام می دهد. بدلیل شناور و قابل تنظیم بودن این استوانه ها یا غلطک ها، نی ها با اندازه های مختلف، بدون آسیب دیدن قسمت های مستعد جوانه زنیشان به چاقو‌ی تکه تکه کن انتقال می یابند.

6- خردکننده های استوانه ای دوار:

این قسمت شامل محوری است استوانه ای شکل که به صورت افقی در پشت غلطک های تغذیه جای گرفته است و دارای چهار سری چاقوی تیز است. فاصله ی چاقو و زاویه و نحوه ی برش نی ها قابل تنظیم است. به کمک این چاقوهانی های نیشکر به قطعات مورد نظر بریده می شود.

ب) سیستم تمیز کننده

1- بالازن (Topper)

بالازن جهت بریدن قسمت های بالایی نیشکر که از نظر مواد قندی فقیر است مورد کاربرد دارد. قسمت های بالایی نیشکر در طی فرآیند برداشت، از نی ها جدا شده و به زمین باز می گردد. بالازن ها دو نوع تک برش و ریز کننده هستند. در انواع تک برش تنها عمل برش و دور کردن قطعات برش خورده از ردیف برداشت صورت می گیرد. این نوع از بالازن ها در زمین هایی که میزان تجزیه ی مواد آلی  زیاد است استفاده می شود. نوع ریز کننده همانگونه که از نامش مشخص است علاوه بر جداکردن، وظیفه ی ریز کردن قسمت های بالایی نیشکر را نیز برعهده دارند و در زمین هایی که جهت زیر خاک کردن بقایای گیاهی از شخم بهره می گیرند استفاده می شود. به طور کلی بالازن ها دو سری صفحه ی تیغه ای هستند که در خلاف جهت یکدیگر چرخیده و عمل برش را صورت می دهند. (تصویر بالا سمت چپ)

2- چاقوهای لبه دار:

این قطعه شامل یک صفحه ی مدور است که چاقوهایی بر روی آن قرار گرفته است. به صورت عمودی می چرخد و در بالای هر جداکننده‌ی محصول یک عدد از این چاقوها جای می گیرد و وظیفه ی بریدن ساقه های درهم پیچیده و جداکردن آن ها را دارد. این  قسمت کمک می کند تغذیه به صورت مناسب انجام گیرد و ردیف ها به صورت کامل، مجزا گردند.

تمیز کننده ها به دو دسته ی اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. این قسمت وظیفه دارد ضایعات همراه نی های نیشکر را جدا نماید.

3- جداکننده ی اولیه:

این نوع از جداکننده ها شامل پروانه هایی هستند که با دوری در حدود   rpm130 می چرخند و به واسطه ی عمل دمیدن، خار و خاشاک موجود بر روی نی ها را جدا کرده و از ماشین برداشت نیشکر جدا می کند.

4-  جداکننده ی ثانویه:

این قسمت نیز شامل یک بادبزن هیدرولیکی است که در درون کلاهک پلاستیکی و در انتهای دماغه ی نیشکر جای دارد و با عمل دمیدن، وظیفه دارد آشغال های انتهایی را از نی ها، به صورت کامل جدا کند و به زمین انتقال دهد.

سیستم بالابرنده:

به طور کلی سیستم بالابر از چند سری غلطک به همراه چرخ و زنجیر و نقاله تشکیل شده است که وظیفه‌ی انتقال مواد را بر عهده دارد. این قسمت بدلیل معلق بودن و تحمل وزن زیاد در هوا، بسیار سخت و محکم است و قطعات آن به صورت یکپارچه به یکدیگر متصل شده اند.(این قسمت در هر دقیقه در حدود 10 تن از نی های بریده شده را در حدود 5/4 متر از سطح زمین بلند می کند) جهت بالابرها قابل تنظیم است و می تواند راست ریز یا چپ ریز باشد. علاوه براین از نظر ارتفاع نیز قابل تنظیم اند.(در زیر تصویر یک ماشین برداشت نیشکر و قطعات آن قابل رؤیت است).ارسال شده در: یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391 :: 9:29 :: توسط :
تاریخچه تکامل تراکتور


بعضی از نکات برجسته و مهم در توسعه و تکمیل تراکتور از سال 1915 به بعد عبارتند از :

 در فاصله سالهای 1915 تا 1919 میلادی

  محور توان‌دهی تراکتور معرفی شد.

  قانون آزمون تراکتور بزاسکا به تصویب رسید.

 در فاصله سالهای 1920 تا 1924 میلادی

  تراکتور همه کاره مزرعه با موفقیت زیادی توسعه پیدا کرد.

  در فاصله سالهای 1925 تا 1929 میلادی

  سیستم محور توان‌دهی به مرور مورد استفاده قرار گرفت و پذیرفته شد.

 در فاصله سالهای 1930 تا 1937 میلادی

  موتور دیزل در تراکتورهای بزرگتر مورد استفاده قرار گرفت.

  لاستیکهای بادی و تراکتورهای با سرعت بیشتر مرسوم گشتند.

 لوازم برقی ارایه و پذیرفته شدند.

 توجه به موتوهای با تراکم زیاد افزایش یافت.

در فاصله سالهای 1937 تا 1941 میلادی

 محل نصب محور تواندهی و محل نصب مالبند به صورت استاندارد در آمد.

  سیستم خنک کننده تحت فشار مرسوم گشت.

پرکردن لاستیک چرخها با آب برای اضافه کردن سنگینی تراکتور جهت بهبود کشش آن مرسوم شد.

 مالبند تراکتور و اتصال سه نقطه به بازار عرضه شد.

 سیستم‌های کنترل کشش هیدرولیکی اتوماتیک معرفی شدند.

در فاصله سالهای 1941 تا 1949 میلادی

 سیستم تواندهی زنده معرفی شد.

 کنترل هیدرولیکی برای وسایل کششی مورد قبول قرار گرفت.

تراکتورهایی عرضه شدند که با گاز مایع کار می‌کردند.

در فاصله سالهای 1950 تا 1960 میلادی

 قدرت تراکتورها به سرعت افزایش یافت.

درصد تراکتورهای دیزل افزایش یافت.

دستگاههای جدیدی از قبیل فرمان هیدرولیکی ، دنده اتوماتیک و چرخدنده با دنده‌های سریعتر بطور وسیعی در دسترس قرار گرفت.

 در فاصله سالهای 1961 تا 1970 میلادی

 قدرت تراکتورها همچنان افزایش یافت.

به غیر از تراکتورهای کوچک تقریبا همه تراکتورها به موتورهای دیزلی مجهز شدند.

 جعبه دنده‌های هیدرواستاتیک در دسترس قرار گرفت.

لاستیک‌های رادیال چند لایه تراکتوری در دسترس قرار گرفت.

 در فاصله سالهای 1970 - 1980 میلادی

  توربوشارژر و اینترکولر به موتورهای دیزل اضافه گشت.

 اغلب تراکتورها به اتاقک راننده مجهز شدند.

   توجه عموم به تراکتورهای چهارچرخ متحرک افزایش یافت.

   تراکتورهای با بیش از 800 اسب بخار قدرت رواج یافتند.

پس از این سالهای نیز تغییراتی نظیر استفاده از سیستم‌های اتوماتیک در هدایت تراکتورها و نیز تولید تراکتورهای کمرشکن و غیره انجام پذیرفته است. که در حال حاضر نیز در حال تکامل و توسعه هستند. لذا در آینده شاهد نمونه‌های غیر متعارف و جالبی از تراکتورهای خواهیم بودارسال شده در: یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391 :: 8:55 :: توسط :
مقايسه موتورهاي توربو شارژ و سوپر شارژ

الف) توربوشارژر(Turbocharger):

زماني كه مردم درباره خودروهاي مسابقه اي يا موتورهايي با بازدهي و عملكرد بالا صحبت مي كنند معمولاً بحث توربوشارژرها مطرح مي شود. توربوشارژرها همچنين در موتورهاي ديزلي بزرگ نيز استفاده مي شوند.

توربوشارژر يك كمپرسور مي باشد كه توان خروجي موتورهاي احتراق داخلي را در اثر افزايش ميزان جرم هوا و سوخت ورودي به موتور افزايش مي دهد. يكي از مزاياي بزرگ توربوشارژرها آن است كه افزايش قدرت خروجي موتور آنها در مقايسه با وزن آنها بسيار ناچيز است و اين يكي از دلايلي است كه باعث شده توربوشارژرها تا اين اندازه محبوب و معروف گردند.(شكل ۱ را نگاه كنيد)

 

 

شكل ۱ -  يك نمونه از توربوشارژرادامه مطلب...

ارسال شده در: یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391 :: 8:54 :: توسط :
مقاله ترجمه شده رایگان مکانیک خودرو درباره ترمزهای

How Disc Brakes Work

How Brakes Work

Brake Image Gallery­

We all know that pushing down on the brake pedal slows a car to a stop. But how does this happen? How does your car transmit the force from your leg to its wheels? How does it multiply the force so that it is enough to stop something as big as a car?

When you depress your brake pedal, your car transmits the force from your foot to its brakes through a fluid. Since the actual brakes require a much greater force than you could apply with your leg, your car must also multiply the force of your foot. It does this in two ways:

Mechanical advantage (leverage)

Hydraulic force multiplication

The brakes transmit the force to the tires using friction, and the tires transmit that force to the road using friction also. Before we begin our discussion on the components of the brake system, we'll cover these three principles:

Leverage

Hydraulics

Friction  

Leverage and Hydraulics

In the figure below, a force F is being applied to the left end of the lever. The left end of the lever is twice as long (2X) as the right end (X). Therefore, on the right end of the lever a force of 2F is available, but it acts through half of the distance (Y) that the left end moves (2Y). Changing the relative lengths of the left and right ends of the lever changes the multipliers.The pedal is designed in such a way that it can multiply the force from your leg several times before any force is even transmitted to the brake fluid.

The basic idea behind any hydraulic system is very simple: Force applied at one point is transmitted to another point using an incompressible fluid, almost always an oil of some sort. Most brake systems also multiply the force in the process. Here you can see the simplest possible hydraulic system 

Simple hydraulic system

In the figure above, two pistons (shown in red) are fit into two glass cylinders filled with oil (shown in light blue) and connected to one another with an oil-filled pipe. If you apply a downward force to one piston (the left one, in this drawing), then the force is transmitted to the second piston through the oil in the pipe. Since oil is incompressible, the efficiency is very good -- almost all of the applied force appears at the second piston. The great thing about hydraulic systems is that the pipe connecting the two cylinders can be any length and shape, allowing it to snake through all sorts of things separating the two pistons. The pipe can also fork, so that one master cylinder can drive more than one slave cylinder if desired, as shown in here
Master cylinder with two slaves

The other neat thing about a hydraulic system is that it makes force multiplication (or division) fairly easy. If you have read How a Block and Tackle Works or How Gear Ratios Work, then you know that trading force for distance is very common in mechanical systems. In a hydraulic system, all you have to do is change the size of one piston and cylinder relative to the other, as shown here.
Hydraulic multiplication

To determine the multiplication factor in the figure above, start by looking at the size of the pistons. Assume that the piston on the left is 2 inches (5.08 cm) in diameter (1-inch / 2.54 cm radius), while the piston on the right is 6 inches (15.24 cm) in diameter (3-inch / 7.62 cm radius). The area of the two pistons is Pi * r2. The area of the left piston is therefore 3.14, while the area of the piston on the right is 28.26. The piston on the right is nine times larger than the piston on the left. This means that any force applied to the left-hand piston will come out nine times greater on the right-hand piston. So, if you apply a 100-pound downward force to the left piston, a 900-pound upward force will appear on the right. The only catch is that you will have to depress the left piston 9 inches (22.86 cm) to raise the right piston 1 inch (2.54 cm).

Friction

Friction is a measure of how hard it is to slide one object over another. Take a look at the figure below. Both of the blocks are made from the same material, but one is heavier. I think we all know which one will be harder for the bulldozer to push.Friction force versus weight

To understand why this is, let's take a close look at one of the blocks and the table:


Because friction exists at the microscopic level, the amount of force it takes to move a given block is proportional to that block's weight.

Even though the blocks look smooth to the naked eye, they are actually quite rough at the microscopic level. When you set the block down on the table, the little peaks and valleys get squished together, and some of them may actually weld together. The weight of the heavier block causes it to squish together more, so it is even harder to slide.

Different materials have different microscopic structures; for instance, it is harder to slide rubber against rubber than it is to slide steel against steel. The type of material determines the coefficient of friction, the ratio of the force required to slide the block to the block's weight. If the coefficient were 1.0 in our example, then it would take 100 pounds of force to slide the 100-pound (45 kg) block, or 400 pounds (180 kg) of force to slide the 400-pound block. If the coefficient were 0.1, then it would take 10 pounds of force to slide to the 100-pound block or 40 pounds of force to slide the 400-pound block.

How Disc Brakes Work

Most modern cars have disc brakes on the front wheels, and some have disc brakes on all four wheels. This is the part of the brake system that does the actual work of stopping the car.

Brake Image Gallery

 

The most common type of disc brake­ on modern cars is the single-piston floating caliper. In this article, we will learn all about this type of disc brake design 

Disc Brake Basics

Here is the location of the disc brakes in a car:

The main components of a disc brake are:

The brake pads

The caliper, which contains a piston

The rotor, which is mounted to the hub

 

Parts of a disc brake

The disc brake is a lot like the brakes on a bicycle. Bicycle brakes have a caliper, which squeezes the brake pads against the wheel. In a disc brake, the brake pads squeeze the rotor instead of the wheel, and the force is transmitted hydraulically instead of through a cable. Friction between the pads and the disc slows the disc down.

A moving car has a certain amount of kinetic energy, and the brakes have to remove this energy from the car in order to stop it. How do the brakes do this? Each time you stop your car, your brakes convert the kinetic energy to heat generated by the friction between the pads and the disc. Most car disc brakes are vented.  

Disc brake vents

Vented disc brakes have a set of vanes, between the two sides of the disc, that pumps air through the disc to provide cooling 

Self-Adjusting Brakes

The single-piston floating-caliper disc brake is self-centering and self-adjusting. The caliper is able to slide from side to side so it will move to the center each time the brakes are applied. Also, since there is no spring to pull the pads away from the disc, the pads always stay in light contact with the rotor (the rubber piston seal and any wobble in the rotor may actually pull the pads a small distance away from the rotor). This is important because the pistons in the brakes are much larger in diameter than the ones in the master cylinder. If the brake pistons retracted into their cylinders, it might take several applications of the brake pedal to pump enough fluid into the brake cylinder to engage the brake pads.  


Self-adjusting disc brake

Older cars had dual or four-piston fixed-caliper designs. A piston (or two) on each side of the rotor pushed the pad on that side. This design has been largely eliminated because single-piston designs are cheaper and more reliable.

Emergency Brakes

In cars with disc brakes on all four wheels, an emergency brake has to be actuated by a separate mechanism than the primary brakes in case of a total primary brake failure. Most cars use a cable to actuate the emergency brake.

Disc brake with parking brake

Some cars with four-wheel disc brakes have a separate drum brake integrated into the hub of the rear wheels. This drum brake is only for the emergency brake system, and it is actuated only by the cable; it has no hydraulics.

Other cars have a lever that turns a screw, or actuates a cam, which presses the piston of the disc brake.  

Servicing Your Brakes

The most common type of service required for brakes is changing the pads. Disc brake pads usually have a piece of metal on them called a wear indicator. 

Disc brake pad

When enough of the friction material is worn away, the wear indicator will contact the disc and make a squealing sound. This means it is time for new brake pads.

There is also an inspection opening in the caliper so you can see how much friction material is left on your brake pads.

Sometimes, deep scores get worn into brake rotors. This can happen if a worn-out brake pad is left on the car for too long. Brake rotors can also warp; that is, lose their flatness. If this happens, the brakes may shudder or vibrate when you stop. Both of these problems can sometimes be fixed by refinishing (also called turning or machining) the rotors. Some material is removed from both sides of the rotors to restore the flat, smooth surface.

Refinishing is not required every time your brake shoes are replaced. You need it only if they are warped or badly scored. In fact, refinishing the rotors more often than is necessary will reduce their life. Because the process removes material, brake rotors get thinner every time they are refinished. All brake rotors have a specification for the minimum allowable thickness before they need to be replaced. This spec can be found in the shop manual for each vehicle 

ترمز های دیسکی چگونه کار می کند

ترمزها چگونه کار می کنند؟

همگی می دانیم که فشردن پدال ترمز ماشین،سرعت را می کاهد.اما چگونه؟چگونه ماشین نیروی پای شما را به چرخ ها منتقل میکند؟چگونه نیروی شما را چند برابر می کند تا برای متوقف کردن جسمی به بزرگی یک ماشین کافی باشد؟

 

طرحی کلی از سیستم ترمز

 در این مقاله که اولین مقاله از ۶ سری مقالات در مورد ترمز است،ما زنجیره ای از اتفاقاتی را که از فشردن پدال تا چرخ ها طی می شود دنبال خواهیم کرد.این قسمت،مفاهیم اساسی ای که در پشت سیستم ترمز ماشین نهفته است را پوشش می دهد و یک سیستم ساده ترمز ماشین را امتحان می کند.در مقالات بعدی،ادامه اجزای سیستم ترمز را با جزییات و نحوه عملکرد توضیح داده خواهد شد.وقتی شما پدال ترمز را می فشارید،ماشین نیروی پای شما را از طریق یک سیال به ترمز ها منتقل میکند.زیرا ترمزهای واقعی نیرویی خیلی بیشتر از نیرویی که شما توسط پایتان وارد می کنید نیاز دارد.ماشین باید نیروی پای شما را چند برابر کند.این کار از طریق ٢ روش انجام میشود:

١-مزیت مکانیکی(اهرمها)

٢-افزایش هیدرولیکی نیرو

ترمزها نیرو را از طریق اصطکاک به چرخ ها منتقل می کنند و چرخ ها نیز این نیرو را توسط اصطکاک به جاده می دهند.

قبل از اینکه بحث را بشکافیم،اجازه دهید این ٣ قانون را یاد بگیریم:

 ● دستگاه اهرمی

 ●  دستگاه هیدرولیکی

 ● دستگاه اصطکاکی

 

دستگاه اهرمی

 پدال به نحوی طراحی شده که میتواند نیروی پای شما را قبل از اینکه هرگونه نیرویی به روغن ترمز وارد شود چند برابر کند.

 


افزایش نیرو

 

در شکل بالا،نیروی F به سمت چپ اهرم وارد شده است.سمت چپ اهرم (2X) دو برابر سمت راست(X) است.در نتیجه در سمت راست اهرم،نیروی 2F ظاهر میشود،ولی در نصف جابجایی (Y) نسبت به سمت چپ(2Y).تغییر نسبت سمت چپ و راست اهرم تعیین کننده نسبت نیروی دو طرف است.

 

سیستم هیدرولیکی

ایده اساسی ساده ای در پشت هر سیستم هیدرولیکی نهفته است: نیروی وارد به هرنقطه از سیال تراکم ناپذیر،که عموماً یک نوع روغن می باشد،به همان اندازه به مابقی نقاط منتقل می شود.بیشتر سیستم های ترمز از این طریق نیرو را چند برابر می کنند.در اینجا شما ساده ترین سیستم هیدرولیکی را مشاهده می کنید.

یک سیستم ساده ی هیدرولیکی

در شکل بالا،دو پیستون(به رنگ قرمز)در دو استوانه شیشه ای,پر شده از روغن,گنجانده شده اند و از طریق یک لوله پر از روغن به یک دیگر متصل اند.اگر شما یک نیروی رو به پایین به یک پیستون وارد کنید(مثلاً سمت چپی در شکل)نیرو از طریق لوله روغن به پیستون بعدی منتقل می شود.از آن جایی که روغن تراکم ناپذیر است،کارایی بسیار بالاست.تقریباً تمامی نیروی اعمال شده در پیستون دوم تولید می شود.نکته مهم در مورد سیستم هیدرولیکی اینست که لوله متصل کننده دو پیستون به هر شکل و طولی می تواند باشد،به طوری که امکان هر گونه تغییر شکل را در مسیر انتقال نیرو میسرمی کند.این لوله همچنین می تواند چند شاخه شود،در نتیجه یک پیستون مادر می تواند بیش از یک شاخه،در صور نیاز داشته باشد،همان طور که در شکل نشان داده شده است.

 

یک نکته شسته رفته دیگر در مورد سیستم هیدرولیک اینکه می تواند نیرو را چند برابر کند،(یا تقسیم کند)اگر شما "چگونه قرقره و جعبه دنده کار می کنند؟" یا "نسبت دنده چگونه کار می کند؟" را خوانده باشید،حتماً می دانید که مبادله نیرو و جابه جایی در سیستم های مکانیکی بسیار مرسوم است.در یک سیستم هیدرولیکی ،کافیست سایز یک پیستون را نسبت به دیگری متفاوت انتخاب کنیم،مطابق شکل:

افزایش هیدرولیکی نیرو

برای تعیین ضریب افزایش در شکل بالا،با توجه به اندازه پیستون ها کار را شروع می کنیم،فرض کنید که قطر پیستون درسمت چپ ٢ اینچ,در سمت راست 6 این باد.مساحت هر پیستون از رابطه πr2 دست می آید.پس مساحت پیستون سمت چپ 3/14  و سمت راست 28/26 است.پیستون سمت راست 9 برابر پیستون سمت چپ است،این بدان معناست که نیرویی معادل 9 برابر نیروی اعمال شده به پیستون سمت چپ،در پیستون سمت راست تولید می شود.پس اگر یک نیروی 100 پوندی به پیستون چپ وارد کنیم،نیروی معادل 900 پوند در سمت راست تولید می شود.تنها نکته این ست که شما باید پیستون سمت چپ را 9 اینچ پایین ببرید تا پیستون سمت راست 1 اینچ بالا بیاید.

 

 اصطکاک

 اصطکاک،میزان سختی حرکت دادن یک جسم بر روی جسم دیگر است.نگاهی به شکل زیر بیندازید.

١-هر دو جسم از یک جنسند،ولی یکی سنگین تر است.فکر می کنم که همه ما می دانیم که کدام یک سخت تر جابجا می شود.

 

نیروی اصطکاک در برابر وزن

برای درک دلیل این موضوع،اجازه دهید یک نگاهی از نزدیک به یکی از بلوک ها بندازیم

 

ترمزهای دیسکی چگونه کار می کنند؟

بیشتر اتومبیل های امروزی روی چرخ های جلو و برخی روی هر چهار چرخ ترمز دیسکی دارند. شکل زیر قسمتی از سیستم ترمز را نشان می دهد که نقش اصلی را در متوقّف ساختن اتومبیل دارد.

 


 ترمز دیسکی 

معمول ترین نوع ترمز دیسکی در اتومبیل های امروزی كاليپر شناور تك پيستوني است. در این مقاله، همه چیز را درباره ی این نوع ترمز دیسکی خواهیم آموخت.

قسمت های اصلی ترمز دیسکی

شکل زیر محل ترمز های دیسکی را در اتومبیل نشان می دهد:

مکان ترمز دیسکی

اجزای اصلی ترمز دیسکی از این قرارند:

·        لنت ترمز

·        كاليپر، كه شامل يك پيستون است

·        روتور، که به توپی چرخ متصل است

بخش های ترمز دیسکی

ترمز دیسکی به ترمزهایی که در دوچرخه ها کار گذاشته شده اند، شباهت بسیاری دارد. ترمز های دوچرخه مجهز به یک کالیپر می باشند، که لنت های ترمز را روی چرخ فشار می دهد. در یک ترمز دیسکی، لنت های ترمز به جای چرخ ها ، روتور را تحت فشار قرار می دهند، و نیرو به جای اینکه از طریق کابل منتقل شود به صورت هیدرولیکی انتقال می یابد. اصطکاک به وجود آمده بین لنت ها و دیسک، سرعت دیسک را کاهش می دهد.

هر اتومبیل در حال حرکت، میزان معینی انرژی جنبشی دارد، و ترمزها برای متوقف ساختن باید این انرژی را از اتومبیل بگیرند. ترمزها چگونه این کار را انجام می دهند؟ هر بار که اتومبیلتان را متوقف می سازید، ترمزها انرژی جنبشی را به گرمای حاصل از اصطکاک بین لنت ها و دیسک تبدیل می کنند. بیشتر ترمزهای دیسکی بادی هستند.

بادگیرهای ترمز دیسکی

ترمزهای بادی تعدادی پره بین دو طرف دیسک دارند که هوا را از میان دیسک عبور داده و آن را خنک می کند

ترمزهای خود تنظیم

ترمزهای دیسکی از نوع کالیپر شناور تک پیستونی، خود محور و خود تنظیم هستند. کالیپر قادر است روی دیسک از سمتی به سمت دیگر بلغزد، بنابراین هر بار که ترمزها به کار گرفته شوند کالیپر به طرف مرکز دیسک حرکت می کند. همچنین به دلیل اینکه هبچ فنری برای دور نگه داشتن لنت ها از دیسک وجود ندارد، لنت ها همواره در تماس جزئی با دیسک باقی می مانند (بست لاستیکی پیستون و در واقع هر گونه لقی در روتور می تواند لنت ها را به فاصله ی اندکی از روتور نگه دارد). این مسئله بسیار مهم است، زیرا قطر پیستون های ترمز بسیار بیشتر از قطر سیلندر های اصلی خودرو است. اگر پیستون های ترمز در سیلندر جمع شوند، ممکن است گرفتن و درگیر شدن مجدّد لنت ها تنها با چندین بار استفاده از پدال ترمز برای انتقال روغن ترمز به سیلندرها میسّر باشد.

ترمز دیسکی خود تنظیم

خودروهای قدیمی تر مجهّز به مدل کالیپر ثابتِ یا چهار پیستونی بودند. یک (یا دو) پیستون در هر طرف روتور لنت را روی آن سمت فشار می داد. این مدل به طور کامل منسوخ شده است زیرا مدل های تک پیستونی ارزان تر و بسیار مطمئن تر هستند

ترمز های اضطراری

 در خودروهایی که روی هر چهار چرخ ترمز دیسکی دارند، برای مواقع از کار افتادن ترمزهای اصلی، یک ترمز اضطراری با مکانیزمی مستقل از ترمزهای اصلی کار گذاشته می شود. در بیشتر خودروها از یک کابل برای به کار انداختن ترمز اضطراری استفاده می گردد.

 ترمز دستی

برخی خودروها با چهار ترمز دیسکی، یک ترمز جداگانه به نام ترمز طبلی هم دارند که به توپی چرخ های عقب متّصل می شود. این ترمز فقط مخصوص سیستم ترمز اضطراری است، و تنها توسّط کابل فعّال می شود وسیستم هیدرولیکی ندارد.

در خودروهای دیگر اهرمی تعبیه شده که باعث چرخش یک پیچ، یا حرکت دندانه ای می شود که پیستون ترمز دیسکی را منقبض می کند

سرویس کردن ترمزها

 معمول ترین سرویسی که ترمزها به آن نیاز دارند، تعویض لنت ها است. لنت های ترمز دیسکی معمولاً شامل قطعه ای فلزّی هستند که شاخص ساییدگی نامیده می شود.

لنت ترمز

زمانی که به میزان کافی از مادّه ی روی لنت، تحت اصطکاک ساییده شود، شاخص ساییدگی با دیسک تماس پیدا کرده وصدای جیغ مانندی تولید می کند. این بدان معنیست که زمان تعویض لنت ها فرا رسیده است.

همچنین روی کالیپر شکافی برای بازدید و معاینه وجود دارد، بنابراین شما می توانید مقدار مادّه ای که روی لنت ها باقی مانده است را ببینید.

گاهی ساییدگی های عمیقی در روتورِ ترمز رخ می دهد. روتورها همچنین ممکن است به اصطلاح تاب بردارند یا منحرف شوند؛ یعنی مسطّح بودن خود را از دست بدهند. اگر این اتّفاق بیفتد، به هنگام توقّف ممکن است ترمزها دچار لرزش و ارتعاش شوند. هر دو مشکل اغلب با بازپرداخت(تراشکاری یا ماشین کاری) روتور رفع می شوند. برای این کار از هر دو سمت روتور مقداری مادّه برداشته شده و سطح صاف و هموار حاصل می شود.

نیازی نیست در هر بار جایگزین کردن کفشک های ترمز، عمل بازپرداخت را انجام دهید. در واقع تنها زمانی این عمل احتیاج است که آنها تاب خورده و یا تحت ساییدگی زیاد قرار گرفته باشند. اگر روتورها بیش از حدّ لازم ماشین کاری شوند، عمرشان کاهش می یابد. به دلیل اینکه این عمل با جدا کردن مادّه از سطح همراه است، روتورهای ترمز بعد از هر بار ماشین کاری نازک و نازک تر می شوند. همه ی روتورهای ترمز برای حدّاقل ضخامت مجاز قبل از نیاز به تعویض قطعه، مشخّصه ای دارند. این مشخّصه را می توان در کتاب راهنمای مربوط به هر خودرو پیدا کرد

 


منبع انگلیسی :  http://auto.howstuffworks.com/disc-brake.htm

منبع ترجمه : پارسی خودرو http://www.parsikhodro.com

ترجمه توسط  صبا سمنکان


 

قرار دادن متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی  تنها جهت افزایش اگاهی شما می باشد در ضمن متن با کمی ویرایش می باشدارسال شده در: یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391 :: 8:41 :: توسط :
نرم افزار های تخصصی مکانیک را دانلود کنید
نرم افزار های تخصصی مکانیک را دانلود کنید

  
   نرم افزار طراحی چرخدنده
اين نرم افزار ؛ يكي از راحترترين ابزارهاي مدل سازي كه تا كنون با آن كار كرده ايد. با اين نرم افزار قادريد هر نوع چرخدنده اي را كه لازم داريد مدلسازي نماييد. از ساده گرفته تا مارپيچ .

حجم دانلود: 12.9 مگابايت
http://rapidshare.com/files/86073888/Camnetics_GearTrax_v2008_160.615.rar


    Search In Bearing   
اين نرم افزار با ويژوال بيسيك نوشته شده و با توجه به اطلاعات گرفته شده مهندسي از كاربر يك ياتاقان پيشنهاد مي كند.
نكته : فايلو دانلود كنين وقتي از zip در اوردينش فايل database1 رو از حالت read only خارج كنين بعد هم برنامه رو اجرا كنين
http://www.hamedmonsef.com/site%20part/bearing.zip


نرم افزار تبدیل واحد (engineering convertor)
مساله تبدیل واحد در محاسبات مهندسی همواره یکی از پر دردسرترین و وقت گیرترین کارهاست که تا کنون بارها در انجام آن به مشکل برخورده ایم . با استفاده از این نرم افزار سخت ترین تبدیل واحد ها در عرض چند ثانیه انجام میشود.از خصوصیات این نرم افزار کارکرد آسان و حجم کم و همچنین عدم نیاز به نصب را میتوان نام برد.


 

http://www.manufacture.persiangig.com/DOWNLOAD/engineering%20convertor.zip


        
 دانلود نرم افزار مترجم متن با کارایی و دقت بسیار با تخصص های گوناگوhttp://www.4shared.com/file/120518076/8f801030/Setup.html


 دانلود نرم افزار طراحی چرخدنده 2

http://abooagri.blogfa.com


جزوه آموزشی نرم افزار شبیه سازی cosmos
امروزه طراحان و مهندسان به ابزارهاي قدرتمندي در آنالیز دسترسی دارند که به آنها کمک می کند که در وقت و هزینه صرفه جویی کنند و محصول بهتري تولید کنند. نکته جالب توجه این است که امروزه بیشتر شرکت ها قبل از استفاده از هر نرم افزر آنالیز دیگري از cosmos می کنند. بیش از 14000 شرکت در گستره وسیعی از صنایع مختلف در پروسه هاي طراحی یشان از comos استفاده می کنند.


http://motor.persiangig.com/solid/cosmos.pdfارسال شده در: یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391 :: 8:40 :: توسط :
معرفی نرم افزار ABAQUS

ABAQUS نرم افزاری برای تحلیل های المان محدود می‌باشد. این نرم افزار بطور گسترده ای در صنعت اتومبیل سازی، هوافضا و صنایع ساخت کالاهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این بسته نرم‌افزاری به خاطر قابلیت گسترده در مدل سازی مواد مختلف و نیز توانائی سفارشی کردن(Customize) آن بوسیله برنامه نویسی، در محیطهای تحقیقاتی آکادمیک بسیار محبوبیت دارد.

ABAQUS نرم افزاری برای تحلیل های المان محدود می‌باشد. این نرم افزار بطور گسترده ای در صنعت اتومبیل سازی، هوافضا و صنایع ساخت کالاهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این بسته نرم‌افزاری به خاطر قابلیت گسترده در مدل سازی مواد مختلف و نیز توانائی سفارشی کردن(Customize) آن بوسیله برنامه نویسی، در محیطهای تحقیقاتی آکادمیک بسیار محبوبیت دارد. در ابتدا ABAQUS برای بررسی رفتارهای فیزیکی غیرخطی طراحی شده است. در نتیجه این این بسته ی نرم افزاری دارای گستره ی وسیعی از مدل های مواد می باشد.

کاربردها:

1-صنعت اتومبیل سازی: این نرم افزار کاربرد گسترده ای در این صنعت دارد و استفاده کننده گان از آن را قادر به ارزیابی و بهینه کردن کارایی و قابلیت اعتماد طراحی و فرآیند ساخت می کند. از کاربردهای abaqus در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-پایداری موتور                                                                     

-کارایی جعبه دنده

-یکپارچگی آب بندی

-طراحی قطعات

-سیستم انتقال

-بررسی واشرها

-نویز و لرزش

-انتقال حرارت

-شکل دهی صفحات فلزی

-تحلیل های فورج

-تحلیل مکانیزم

-مونتاژ

 

 2-صنعت ماشین سازی و ساخت: از کاربردهای ABAQUS در این صفت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-تحلیل های دینامیکی و صوتی ماشین های چرخنده از قبیل پمپ ها، موتورها و کمپرسورها

-تحلیل های ترمومکانیکی، خستگی دستگاه های مولد های انرژی مانند بویلرها، توربین ها و تبادل کننده‌های  حرارت

-طراحی سیستم های حفاظتی در برابر سقوط و غیره

-شبیه سازی عملکرد ابزاری چون دریل ها، سمباده زنها و دریل های بادی تحت ضربه و یا بار شدید

-تحلیل تصادف دستگاه های ریلی از قبیل لکوموتیوها و واگن ها

-تحلیل استاتیکی و دینامیکی سیستم‌های لوله کشی تحت بارهای مختلف از قبیل حرارتی، فشار، زلزله و بارها

-تحلیل طول عمر و فرسودگی ساختار دستگاه های ساختمان‌سازی و کشاورزی

-پیشبینی طول عمر مکانیزم های  مختلف از قبیل انتقال نیروی محرکه، ترمز و کلاچ

-شبیه سازی ترمومکانیکی  در عملیات فرآوری مواد از قبیل نورد، قالب ‌گیری و غیره

-ساخت مواد ترموپلاستیکی و پلیمری

-شبیه‌سازی جوشکاری

 

3-صنعت لاستیک: از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-بوش زنی

-سیستم های درزبندی

-پایه موتور

-محصولات ورزشی

-سیستم های حذف لرزش

-تحلیل ترمومکانیکی محصولات لاستیکی

-مدل سازی تایر و شبیه سازی کارکرد آن :

-پنچری، چرخش، ترمز، ردگذاری و شبیه سازی در شرایط مختلف جاده

-تحلیل های تصادف

-مدل سازی تنش های تسمه

-شبیه سازی سایش

-تحلیل های آکوستیکی

 

4-صنایع دفاعی و هوافضا: از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-تحلیل های استاتیکی، دینامیکی وآکوستیکی-ساختاری بدنه هواپیما

-شبیه سازی ساختارهای عظیم فضایی همچون سلول های خورشیدی، رادارهای فضایی و آنتن‌های منعکس کننده

-شبیه سازی کارکرد قسمت های مختلف هواپیما از قبیل دیواره‌های تحت فشار، پیچش و عدم تعادل     بال‌ها  و -انتشار ترک ها در بدنه

-ارزیابی گیرکردن پره ها و برخورد با پرندگان

-شبیه سازی ترمومکانیکی موتور هواپیماها وراکت ها در شرایط کاری مختلف

-بررسی طراحی‌های مختلف تیغه‌ توربین‌ها

-شبیه سازی مکانیزم‌های مختلف هواپیما، از قبیل ارابه فرود ، فلپ بال‌ها و درهای محموله

-طراحی قطعات مقاوم در برابر انفجار

-شبیه سازی اثرات انفجار در زیر آب در کشتی‌ها و زیر دریایی‌ها

-کاهش نویز ایجاد شده توسط زیر دریایی ها و سیستم های نقلیه زیرآبی

-طراحی و شبیه سازی قطعات حیاتی از قبیل نازل‌ها، موتورهای پیزو الکتریکی، لولاها و یاتاقان‌ها

 

5-کالاهای مصرفی و الکترونیکی : از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-آزمون سقوط

-فشار و بارگذاری بر روی بسته بندی و بدنه

-طراحی و ساخت مواد جدید از قبیل کاغذ ها و فیلم ها

-برهمکنش بدن انسان- دستگاه

-طراحی و ارزیابی خواص آکوستیکی تجهیزات صوتی

-شبیه سازی ترمومکانیکی محصولات الکترونیکی

-تحلیل حرارتی بسته بندی چبپ‌ها

-طراحی وسایل خانگی از قبیل شوینده ها و خشک کننده ها

 

6-پزشکی : از کاربردهای ABAQUS در این صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-طراحی تجهیزات مختلف پزشکی

-طراحی رابط های مکانیکی که عموماً در تجهیزات پزشکی استفاده می شوند

-طراحی انواع پروتزها از قبیل پروتزهای زانو و پروتزهای دندان

-شبیه سازی فرسودگی و اثرات ضربه برای افزایش طول عمر و قابلیت اعتماد ایمپلنت‌ها

-گرفتن تائیدیه‌ها برای محصولات پزشکی

-طراحی دریچه قلب

-ارزیابی و پیشبینی جراحت ها

-طراحی سیستم های داروسازی، vascular stents ، catheters و غیره

-مدل سازی مفاصل

-شبیه سازی فیزیولوژیکی پاسخ سیستم های مختلف بدن

منبع : www.shebco.irارسال شده در: یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391 :: 8:38 :: توسط :
نسل جدید تراکتور ها

طراح : Vipin George

این تراکتوری که در تصویر مشاهده می کنید از لحاظ ایمنی و راحتی کار نسبت به دیگر تراکتور های ساخته شده از کارایی بهتری برخوردار است. تایر های این تراکتور برجستگی بیشتری نسبت به سایر تراکتور ها دارد که باعث محکم شدن آن در سطح زمین میشود. از لحاظ ظاهری نیز این تراکتور زیبایی خاصی دارد.
ارسال شده در: یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391 :: 8:36 :: توسط :
ماشین آلات کشاورزی .سموم شیمیایی

 

علفهای هرز از دیرباز به عنوان رقیب و دشمن گیاهان زراعی در کاهش تولید مطرح بوده اند. یکی از راههای مبارزه با این گیاهان ناخواسته ، استفاده از سموم شیمیایی است که مصرف آنها روز به روز در حال افزایش است. استفاده از سموم سنتتیک علاوه بر هزینه بالا، اثرات مخرب و جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند ؛ اثراتی مانند آلودگی آب ، خاک و مشکلات بهداشتی و... به همین دلایل و به منظور جلوگیری از مشکلات ایجاد شده ، محققان در سراسر دنیا به دنبال یافتن راهی برای کاهش میزان مصرف سموم هستند.


 

 روش های متداول سمپاشی


 

 یکی از متداول ترین انواع سمپاش ها، سمپاش های تراکتوری فرقونی لانس دار است.در حال حاضر در بیش از 70 درصد مزارع کشور از این روش استفاده می شود. در این سمپاش ها از موتور و پمپ یا شافت تراکتوری استفاده و محلول سمی از یک یا 2 لانس با فشار 20-30 بار خارج می شود. در نتیجه فشار سمپاشی بسیار زیاد بوده و برخورد شدید محلول به بوته های کوتاه غیرمقاوم گیاهان در مزرعه ، بیش از 50 درصد از آن ، روی زمین می ریزد که علاوه بر آلودگی محیط زیست ، تلفات شدید محلول سمی را هم در پی دارد.


 

 این نوع سمپاشی برای درختان بلند طراحی شده است و استفاده از آن در مزارع به هیچ وجه به صلاح نیست. کاربران ناچارند سمپاشی را به صورت چپ و راست و زیگزاکی انجام دهند که با این کار ، یکنواختی در پوشش وجود ندارد و میزان لهیدگی محصول زیر پای کارگران نسبتا زیاد و در حدود 5 درصد است. کارگران بخصوص شخص سمپاشی کننده داخل توده ای از ذرات سم قرار داشته و به علت تغییر جهتهای پی درپی ، عمود بودن جهت پاشش به جهت باد ممکن نیست. در نهایت مسمومیت تدریجی و مزمن کارگران در این روش اجتناب ناپذیر است. حال چرا استفاده از سمپاش های نامناسب لانس دار در سمپاشی مزارع جاافتاده و کشاورزان در سطح وسیع از آن استفاده می کنند؟ با این که در سمپاش های پشت تراکتوری بومدار به علت داشتن نازل های متعدد پاشش محلول به طور یکنواخت صورت می گیرد ، چرا از این سیستم ها استفاده نمی شود؟ علت این است که در سمپاش های تراکتوری بومدار در هر نوبت سمپاشی 8 تا 13 درصد محصول زیر چرخهای تراکتور له شده و ضایعات محصول بخصوص در مبارزه با آفت سن گندم بسیار بالا و چشمگیر است ، در نتیجه کشاورزان به ناچار سمپاش های لانس دار را ترجیح می دهند.


 

 ویژگی های نسل جدید سیستم های کنترل علف های هرز


 

 یکی از مهمترین مزیتهای سمپاش جدید این است که به علت مصرف کم آب ، سرعت کار را افزایش می دهد و وقت تلف شده برای محلول گیری در این نوع به حداقل ممکن کاهش می یابد. در واقع با استفاده از این سمپاش ، کارگر دیگر نیازی به پر کردن مخزن سم پس از سمپاشی مساحت کوتاه ندارد. با توجه به عرض کار 6 متری این سمپاش می توان در هر ساعت 2.5 هکتار را سمپاشی کرد. در مجموع می توان 10 تا 15 هکتار را در یک روز ، با این دستگاه سمپاشی کرد ، در صورتی که سمپاش موتوری اتومایزر که با انسان حمل می شود در یک روز یک الی 1.5 هکتار را سمپاشی می کند. سمپاش های میکرونر نیاز به پمپ ، موتور و بنزین ندارند چون به وسیله باتری های قابل شارژ کار می کند. فلاح درخصوص دیگر مزیت های اختراع خود می گوید: این دستگاه ها می توانند ذرات یکنواخت ایجاد کنند، البته قطر ذرات در اختیار ماست و امکان درشت یا ریز کردن آنها وجود دارد. به این ترتیب هنگام استفاده در مزرعه تمام محلول به سطح گیاه چسبیده و مورد استفاده قرار می گیرد ؛ اما در سمپاش های معمولی با فشار خیلی زیاد ، سمپاشی صورت می گیرد و ذرات سم از روی گیاه به پایین سرازیر می شود.


 

 با توجه به این که چنین دستگاهی پشت سر کارگر حرکت و کارگر همیشه در قسمت سمپاشی نشده در تردد است ، امکان مسمومیت و آلودگی به حداقل ممکن می رسد. ضمن آن که چون این وسیله توسط کارگر و میان ردیف ها حمل می شود ، ضایعات و له شدگی محصول وجود ندارد. در مجموع باید گفت دستگاه سمپاش ابرپاش به دلیل وزن کم ، نداشتن تولید صدا، بازده روزانه بالا و پوشش کامل و یکنواخت قطرات می تواند جایگزین مناسبی برای سمپاش های متداول در مزارع کشور باشد. به گفته فلاح در طراحی جدید ، عرض کار ابرپاش به 8 متر افزایش یافته ، ولی وزن آن از استاندارد فائو تجاوز نکرده است.ارسال شده در: دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391 :: 21:18 :: توسط :
پرورش قارچ

پرورش قارچ 

مقدمه

از نظر تاریخچه،پرورش قارچ در هاله ای از ابهام به سر برده.قبلاً از قارچ ها به عنوان مواد توهم زا درفالگیری استفاده میکردندوقارچ راگوشت خدا می نامیدند،ولی بدون شک معلوم شده است که قارچ برنج که درچین تقریباًاز2000سال قبل با ساده ترین روش والهام از طبیعت برروی چوب درختان کشت می شده است وتکنولوژی روش کاشت این قارچ ها جزءهنرهای خیلی قدیمی و محرمانه ی این سرزمین ها بوده است،فقط تاریخ مشخص درپرورش قارچ دکمه ای بدست آمده است که طبق آن کاشت این قارچ درحدود 700سال قبل ازمیلاد درحومه ی پاریس بوسیله ی یک باغبان ناشناس فرانسوی صورت گرفت.کشت قارچ درگلخانه ها برای اولین بار درحدود سال 1754درسوئد ابداع شد وسپس به انگلستان وسایرنقاط اروپا گسترش یافت. درسال 1901 درایالات متحده ی آمریکا،سالنهای استاندارد پرورش قارچ ساخته شد.توسعه تجربه ی  تکنولوژی، ازیک سو ویاری جستن از دانشمندان ازسوی دیگرزمینه ی بوجود آمدن ایزوله های خالص-درنهایت تهیه ی بذر خالص-امکان تولید صنعتی قارچ را درسطح وسیع فراهم آورد ودرانستیتو پاستورفرانسه،روش های علمی کشت وجوانه زدن اسپور وتولید آسان درشرایط تبدیل ابداع نمودند وتا سال 1905به صورت یک راز دراختیار انستیتوپاستور باقی ماند.

تهیه ی بذر قارچ

سیندن:درسال1932تهیه ی بذرقارچ روی غلاّت را ابداع کرد وسبب تحویل انقلاب صنعتی در تهیه ی کمپوست مصنوعی برای صنعت پرورش قارچ های خوراکی را بوجود آورد. درطی 20 سال گذشته به دلیل ماشینی شدن تکنولوژی پرورش قارچ وانجام تحقیقات بنیادی بسیاری از مسائل ومشکلات صنعتی حل شد ومسائل علمی مختلف مورد بررسی وتجزیه تحلیل قرار گرفته است تا حاکثر تولید محصول در واحد سطح به دست آید.

نکته ی جالب: پرورش قارچ تروفل  بر روی نهال های جوان درخت بلوط صورت می گیرد،که این بستر کاشت درخت بلوط را قبل ازکاشت با قارچ تروفل آلوده کرده و سپس به مدّت 2 تا 3 سال در گلخانه به طورموقت کشت می شوند.

پروتئین

میزان پروتئین قارچ های خوراکی ازحداقل 1.8تا 5.9 درصد  وزن قارچ گزارش شده است. بهترین عوامل مؤثر در میزان پروتئین قارچ عبارتند از:

گونه خوارقارچ،شرایط زراعی اندام مورد آزمایش،مرحله ی رشدی قارچ، میزان آب موجود،دریافت چرخه ی باردهی وفاصله ی زمانی بین زمان برداشت و زمان اندازه گیری پروتئین.

درمقایسه با سایرغذاها پروتئین قارچ تازه درحدود دوبرابرپروتئین اغلب سبزیجات (به استثناء نخود سبزوکلم)وحبوبات(نخود،لوبیا،عدس)است.امّا قارچ خوراکی ازلحاظ پروتئین نسبت به منابع پروتئینی استاندارد مانندگوشت(20-14درصد)، ماهی(20-15درصد)، تخم مرغ(13 درصد)، پنیر(25درصد) در درجه ی دوم اهمیت قرار دارند.قابلیت هضم پروتئین قارچ خوراکی،عامل بسیارمهم درتعیین ارزش غذایی آن میباشد.درحدود  %71 تا  %90 پروتئین قارچ قابل هضم است که این مقدار تا حدودی کمتراز میزان هضم پروتئین گوشت(%99)است.

اهمیت قارچ در رژیم غذایی

پس ازجنگ جهانی دوم میزان کل تولید قارچ خوراکی در جهان افزایش یافته است.

درسال 1986میزان کل تولید جهانی 2182000 تن گزارش شده است. کشورهای اصلی تولید کننده درجهان عبارتند از:

چین، فرانسه، هلند، ایتالیا، ژاپن،انگلستان، آمریکا.

کشورآلمان بالاترین  مصرف سالانه ی جهان را دارا می باشد.
ادامه مطلب...

ارسال شده در: دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391 :: 21:14 :: توسط :
تکنولوژی های جدید در کشاورزی
تصاویری جالب از تکنولوژی های جدید در کشاورزی

3689tah3ارسال شده در: دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391 :: 21:10 :: توسط :
تصاویری از ماشین های غول پیکر مخصوص معدن !
 

امروزه برای سریع تر و راحت تر شدن کارها در معادن از ماشین های بزرگ و پیشرفته استفاده می شود . این ماشین ها علاوه بر کمک به انسان به جاهایی از معدن فرستاده می شود که انسان هرگز نمی تواند با آنجا دسترسی پیدا کند.

 ادامه مطلب...

ارسال شده در: چهارشنبه هفتم دی 1390 :: 22:47 :: توسط :
بزرگترین موتور دنیا- موتور کشتی باری

امروزه محصولات چینی تمام بازارهای دنیا را به تسخیر خودشان درآورده اند و در هر جایی دیده می شوند. اما این مطلب درباره محصولات چینی نیست، بلکه می خواهیم درباره وسایل نقلیه ای که این محصولات را از چین به دیگر نقاط دنیا می رسانند صحبت کنیم.


یکی از این وسایل نقلیه Emma Mærsk است که مسافت بین چین و کالیفرنیا را ۴ روز زودتر از کشتی های باری معمولی می پیماید. داستان وقتی جالب تر می شود که بدانیم این اژدها، عنوان بزرگترین کشتی باری دنیا را هم در اختیار دارد. این اژدهای دریایی ۳۹۶ متر طول و ۱۷۰۹۷۴ تن وزن داشته و توانایی حمل بیش از ۱۱۰۰۰ کانتینر ۶ متری را دارد.


برای به حرکت درآوردن این ماموت عظیم الجثه با سرعت ۳۱ گره دریایی (سرعت استاندارد کشتی های باری ۱۸ تا ۲۰ گره دریایی است)، شما به چیزی بیش از توان این اسب کوچولوی اتمی نیاز دارید. در حقیقت شما Wärtsilä-Sulzer RTA96-C بلند مرتبه را با قدرت ۱۰۹هزار اسب بخار، ارتفاع ۱۳.۵ متر و طول ۲۷.۵ متر لازم دارید. (راستی، می دانید قدرت موتور پراید ۶۹ اسب بخار است؟)


۱۴ سیلندر دو زمانه RTA96 بیش از ۲۳۰۰ تن به وزن Emma Mærsk اضافه کرده و برای به حرکت در آوردن اژدهای دریایی، با سرعت ۱۰۲ دور در دقیقه حرکت می کنند. بر خلاف موتورهای دیزل قدیمی، در RTA96-C به لطف تکنولوژی Common rail ، از میل بادامک، زنجیر چرخ دنده، پمپ های هیدرولیک و سوخت صرف نظر شده است. این تکنولوژی با انتقال سوخت تحت فشار بالا و استفاده از یک میدان مغناطیس ویژه به جای پمپ های معمول، مقدار مصرف آن را بسیار کاهش داده و کارایی موتورهای دیزل را بهبود بخشده است. ولی موتور RTA96-C علی رغم استفاده از این تکنولوژی، هنوز برای هر دور، ۱۸۴ گرم گازوئیل را در هر پیستون تزریق می کند.ارسال شده در: چهارشنبه هفتم دی 1390 :: 22:21 :: توسط :
چندتا از کارخانه های تولید کننده ماشینهای کشاروزی

VALTRA:

www.valtra.us


 

 

CLAAS:

http://www.claas.com

 

Massey Ferguson

www.masseyferguson.com

 

 

John Deere :

http://www.deere.com


 

CASE:

 http://www.caseih.com/en_us/Pages/Home.aspx


caterpillar :

www.caterpillar.comfendt :

http://www.fendt.com.au/

 

newholland :

http://agriculture.newholland.com/ir/en/Pages/homepage.aspx

 


قابل توجه دانشجویان ماشینهای کشاروزی:

بدنه زیبای اکثر این تراکتورهای جدید که در بالا مشاهده کردید از جنس کامپوزیت (معمولا فایبرگلاس) است که متاسفانه ما در رشته ماشین های کشاورزی در این درباره هیچ درس و مبحثی نداریم و خیلی از ما راجع به این ترکیب صنعتی اطلاعات کمی داریم. این در حالی است که طراحی کابین و بدنه تراکتور و کمباین و ... از جمله مسائلی است که در آسایش راننده و بازار خرید این محصولات تاثیر به سزایی دارد.

اما ......!!!

این تنها بخش کوچکی از چیزای جدیدیه که ما نمیدونیم

هنوز وقت اون نرسیده تا به روز بشیم؟

هم ما . هم کتابای تحصیلی رشته ما در دانشگاه ها

یا باید تا چندین سال دیگه هم همون کتابهای ۱۰ سال پیش خونده و تدریس بشه که تنها تراکتور های MF285  و رومانی قدیمی رو بررسی میکنه؟ارسال شده در: چهارشنبه هفتم دی 1390 :: 22:14 :: توسط :
دانلود آموزش جامع و تصویری نرم افزار حرفه ای طراحی سازه های صنعتی SolidWorks
 

دانلود SolidWorks Video Tutorial Magnitude:  بخش اول  بخش دوم  بخش سوم   بخش چهارم

 

دانلود VTN SolidWorks tutorial Volume 1, 2, 3, 4 & 5::  بخش اول  بخش دوم   بخش سوم

 ارسال شده در: چهارشنبه هفتم دی 1390 :: 21:39 :: توسط :
تصاویری از جدیدترین ادوات کشاورزی
ارسال شده در: سه شنبه بیست و نهم آذر 1390 :: 22:44 :: توسط :
استفاده از فناوری نانو در بخش ماشین آلات کشاورزی
استفاده از فناوری نانو در بخش ماشین آلات کشاورزی با مقاومت ادوات در مقابل سائیدگی، خوردگی و گرد و غبار باعث افزایش عمر مفید آنها می شود، دکتر هومن شریف نسب - محقق بخش ماشین آلات کشاورزی موسسه تحقیقات فنی مهندسی کشاورزی با اعلام این مطلب در گفت وگو با ایانا گفت: نانو فناوری یک رشته جدید در علم نیست، بلکه رویکردی جدید در تمام رشته هاست و کاربردهایی را در حوزه های مختلف کشاورزی، محیط زیست، غذا، دارو، تشخیص پزشکی، کامپیوتر، ارتباطات، حمل و نقل، هوافضا و حتی امنیت ملی دارد. وی افزود: این فناوری منجر به تغییرات شگرفی در استفاده از منابع طبیعی، انرژی و آب خواهد شد و پساب و آلودگی را کاهش خواهد داد و همچنین امکان بازیافت و استفاده مجدد از مواد، انرژی و آب را فراهم خواهد کرد.

ادامه مطلب...

ارسال شده در: دوشنبه چهاردهم تیر 1389 :: 1:2 :: توسط :
چرخدنده سیاره ای

قبل از اینکه به سراغ چرخدنده سیارهای برویم لازم است تعریفی از سیستم انتقال قدرت داشته باشیم.
در اینجا به تعریفی از سیستم انتقال نیرو در سیستم اتوماتیک اتومبیل می پردازیم :ادامه مطلب...

ارسال شده در: دوشنبه چهاردهم تیر 1389 :: 0:45 :: توسط :
استفاده از روبات ها در کشاورزي
 

در گذشته، اغلب عملیات کشاورزی به صورت دستی وبا استفاده از نیروی انسانی انجام می گرفت. با پیشرفت های اخیر در علوم مختلف وبه تبع در مهندسی کشاورزی و مخصوصاً ماشین های کشاورزی، نقش نیروی انسانی در فعالیت های کشاورزی به مراتب کاهش یافته است. از آنجائیکه کار در محیط گلخانه توسط انسان سخت بوده و همچنین شرایط حرارتی وتهویه نامناسب محیط گلخانه برای سلامتی انسان مضر می باشد و ممکن است بعضی از عملیات داشت وسمپاشی ها داخل محیط گلخانه بیماری های متعددی را به دنبال داشته باشد. لذا توصیه می شود که ماشین جایگزین نیروی انسانی گردد.علاوه بر این استفاده از ماشینی که بتواند به طور خودکار داخل گلخانه حرکت کندو انجام عملیات از راه دور کنترل گردد، عملی دشوار می باشد. با این توصیف استفاده از یک ماشین خودکار که بتوان از راه دور حرکت آن را کنترل کرد و انواع عملیات کاشت، داشت وبرداشت را به وسیله آن انجام داد ممکن می باشد. این تکنولوژی مزایای زیادی را از جمله کاهش هزینه ها وافزایش تولید، به دنبال دارد.

 ادامه مطلب...

ارسال شده در: چهارشنبه نهم تیر 1389 :: 17:21 :: توسط :
   ........   مطالب قدیمی‌تر >>
درباره وبلاگ
وبلاگ انجمن علمی مکانيک ماشين هاي کشاورزي دانشگاه شیراز
 
 

قالب رنگارنگ